10. listopadu 2020 06:00

Rozpuštěný a vypuštěný: Jak vznikla nejslavnější hláška a proč se rozkmotřili Svěrák se Smoljakem?

Jak dobře znáte slavnou komedii Rozpuštěný a vypuštěný? Vedle příhod z natáčení, které málem rozdělily ikonické duo Svěrák–Smoljak, se můžete otestovat i v našem kvízu.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte legendární komedii plnou nesmrtelných hlášek z autorské dílny Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, která se snad nikdy neokouká a ani po téměř čtyřiceti letech nic ze svého kouzla neztratila.

Původně se jednalo o divadelní hru, která u diváků měla obrovský úspěch, a tak logicky došlo i na její zfilmování. Během příprav natáčení však mezi hlavními autory začalo docházet k velkým neshodám. Svěrák si totiž brousil zuby na hlavní postavu inspektora Trachty, kterou hrál i v divadelním představení, Smoljak však o tom nechtěl ani slyšet. Zdůvodňoval to tím, že ji musí obsadit profesionálním hercem a bez jeho vědomí ji nabídl Jiřímu Zahajskému.

Komedii Rozpuštěný a vypuštěný si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Bolestivá křivda

„Byl jsem tím dožrán,“ přiznal s odstupem let Svěrák, který nakonec musel vzít zavděk malou rolí. V komedii ztvárnil průmyslového básníka Jelínka, podezřelého číslo sedm, později číslo jedna. Od svého kamaráda a nejbližšího spolupracovníka to bral jako zradu.

„Inspektora jsem hrál v divadle a tiše počítal s tím, že si ho dopřeju i ve filmu buď s Petrem Bruknerem, nebo s Miloněm Čepelkou jako praktikantem Hlaváčkem. Ale Smoljak dal přednost Jiřímu Zahajskému a Marku Brodskému. Tenkrát mě mrzelo také to, že obsadil i ostatní role našeho společného díla bez porady se mnou, ačkoli jsme si jako scenáristé toto zvykové právo hájili. Měl jsem pocit, že mu režisérství stouplo do hlavy. A mně zase ješitnost,“ vyjádřil se Svěrák v knize Tady všude byl Ladislav Smoljak: očima přátel, synů a dcer. Trvalo několik let, než si vše dokázali vyříkat, odpustit si a začít spolu zase filmovat.

Milá atmosféra

Samotní herci dusno na place ale nepociťovali, pánové svůj spor veřejně neventilovali. „Zavolali mi tenkrát z Barrandova, jestli bych nechtěla účinkovat ve filmu pana režiséra Smoljaka, který mě předtím asi viděl v nějaké pohádce. Na natáčení vzpomínám moc ráda. Setkala jsem se tam s celou plejádou vynikajících tvůrců a herců, které jsem do té doby neměla čest poznat. Vzhledem k tomu, že se na filmu podíleli samí lidé se smyslem pro humor, veselo bylo pořád,“ prozradila Veronika Jeníková, která ztvárnila Růženku.

Natáčení trvalo pětatřicet dní a režisér Smoljak se prý ke všem choval velmi přátelsky. „Také s Markem Brodským se mi spolupracovalo velmi dobře. Úžasně cítil poetiku té věci... Kdykoliv se film v televizi vysílá a mám čas, tak se na něj ráda dívám. Už jenom kvůli těm kolegům, kteří nejsou mezi námi... Vidět se po těch letech vzbuzuje vskutku pocity smíšené,“ dodala s úsměvem herečka.

Nejslavnější hláška

Na nejslavnější hlášku z filmu „kachny, kachny, kachny“ vzpomínal její aktér Zdeněk Srstka. „O pauzách jsme s Rudolfem Hrušínským hrávali karty v hospodě a čekali na to, až na nás přijde řada. V tom přišel režisér Smoljak a povídá mi: ‚Pane Srstko, umíte text?‘ A já mu odpověděl, ať je v klidu, že tam mám jen jedno slovo: ‚Kachny...‘ ‚Tak mi to předveďte,‘ prohlásil. Odříkal jsem mu to, ale on, že to slovo kachny musím víc vyštěknout, že to není ono. Pak mi řekl, abych se ten text šel učit někam stranou do klidu, že není malých rolí.“

Jak znáte slavnou komedii Rozpuštěný a vypuštěný?

1. Jak si inspektor Trachta s Hlaváčkem označovali podezřelé?

a) Dávali jim přezdívky b) Číslovali si je c) Řadili si je podle abecedy

2. Jak se cítil při výslechu kloboučník Alois Oulík, kterého ztvárnil Vlastimil Brodský?

a) Jako kdyby se podruhé narodil b) Jako když mu teče do bot c) Jako kdyby ho na nože brali

3. Jak okomentovali rodiče mladého Hlaváčka práci, kterou si vybral?

a) Ten kluk nemá rozum. Policajty nikdo nemá rád b) Měl být lesník, mohli jsme mít každý den zvěřinu na talíři c) Dobře si to chlapec vybral, je tady v teple, tichoučku a nestrhá se

4. Co udělala prostitutka Vilma během výslechu s tužkou mladého Hlaváčka?

a) Hodila si ji do výstřihu b) Vyhodila ji z okna c) Zlomila mu jí

5. Co vyráběl záhadně zmizelý továrník Bierhanzl?

a) Elixír mládí b) Kachní paštiky c) Mast pro růst vlasů

Správné odpovědi: 1b, 2b, 3c, 4a, 5c.

Komedii Rozpuštěný a vypuštěný uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v naší Videopůjčovně.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný