13. února 2021 06:00
redakce Prima Living

Robinson Crusoe: Jak Pierce Brosnan našel skutečně jedinečného Pátka?

Chcete důkaz, že Pierce Brosnan se umí role chopit se ctí a to i bez smokingu a zástupu oslnivě krásných žen? Máte ho mít. Pokud máte chuť na dobrodružství, akci i zábavu, pohodlně se usaďte, prosím, začínáme!

V úterý od 20:00 na Prima MAX uvidíte další adaptaci jednoho z nejklasičtějších příběhů. Podle románu Robinson Crusoe bylo natočeno víc jak padesát filmových adaptací a každá je přirozeně trochu jiná. V téhle je slavným trosečníkem Skot, který musí utéct ze země poté, co nešťastnou náhodou zabil dávného přítele v souboji o přízeň milované ženy.

Rodné Skotsko opouští původně jen na rok na palubě obchodní lodi, která ale za strašné bouře ztroskotá a Robinson je jediný, kdo katastrofu přežije. Moře ho vyplaví na opuštěném ostrůvku nedaleko Nové Guineje, samotného, bez prostředků, pouze s tím málem, co se mu podaří zachránit z trosek lodi.

Zanedlouho ale na ostrov přijíždějí návštěvníci – domorodý kmen kanibalů, kteří zde chtějí obětovat tři vězně. Posledního z nich se Robinsonovi podaří zachránit. Pojmenuje ho Pátek a na další roky se stane jeho věrným společníkem. Na rozdíl od románu netrvá Robinsonovo nedobrovolné vyhnanství dvacet osm let, nýbrž jen šest. Jeho návrat do civilizace se ovšem neobejde bez problémů.

Možná jste o filmu Robinson Crusoe netušili, že…

  • Kdo by neznal povinnou školní četbu, román anglického spisovatele Daniela Defoea. Zajímavé je, že ač byl Robinson Crusoe (1719) Defoeovým prvním románem, získal věhlas, jaký žádný jeho pozdější román již nepřekonal.
  • Natáčení probíhalo v roce 1994 na Nové Guineji. Hlavní herecký aktér Pierce Brosnan dostal v jeho průběhu nabídku zařadit se na prestižní seznam představitelů agenta 007 a samozřejmě ji přijal. Premiéry snímku Zlaté oko se pak paradoxně dočkal ještě o dva roky dřív než uvedení Robinsona Crusoa, které se prý pozdrželo kvůli protahujícím se dokončovacím pracím.
  • William Takaku, představitel Pátka, byl významným filmovým a divadelním hercem, který se narodil a celý život působil právě na Nové Guineji. Kromě herectví se rovněž věnoval scenáristice a režii. Navštěvoval Národní uměleckou školu a nakonec se stal ředitelem Národního divadla v hlavním městě ostrova, Port Moresby. Takaku byl také zaníceným ekologem bojujícím proti těžbě dřeva na svém rodném ostrově Bougainville.

Režie: George Miller, Rod Hardy Předloha: Daniel Defoe (kniha) Scénář: Christopher Lofton, Tracy Keenan Wynn, Christopher Canaan Kamera: David Connell Hudba: Jennie Muskett Hrají: Pierce Brosnan, William Takaku, James Frain, Ian Hart, Polly Walker, Damian Lewis, Lysette Anthony, Sean Brosnan Rok uvedení: 1997

Dobrodružný film Robinson Crusoe uvidíte v úterý od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný