20. července 2021 06:00
redakce Prima Living

Rob Roy: Jak Liam Neeson při natáčení skotské legendy unikl těžkému zranění?

Hrdinský příběh z prostředí Skotska na začátku 18. století s mladým Liamem Neesonem a sympatickou Jessicou Lange. Obvyklé pojetí historických podívaných zde ustoupilo stranou ve prospěch lidí, jejich pocitů a osudů. A ve prospěch snímku samotného.

Ve středu od 20.00 na Prima MAX uvidíte film inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta. Vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi (1671–1732), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost.

V Angličany porobeném Skotsku vládl v té době hlad a nemoci. Odvěká soudržnost rodinných klanů se rozpadala, lidé utíkali za „lepším“ do Ameriky a z mnoha těch, co zůstali, udělala bída zloděje. Robert Roy MacGregor (Liam Neeson)je pán kousku půdy, dvou set lidí a stáda dobytka a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. Nechce se stát zbojníkem.

I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Stane se však obětí spiknutí ze strany mocipánů, kteří mu seberou jak majetek, tak čest. Z muže, který netoužil po ničem jiném, než po klidném životě se svojí rodinou a klanem, se stává psanec, vůdce horalů, který je rozhodnut bojovat a pomstít se.

Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp jsou oba původem Skoti a na snímku je to znát. Rozhodli se vyhnout typickým hollywoodským klišé a vsadit na věrohodnost vylíčenou v barvitých detailech. Výsledkem je podívaná, která působí velmi přirozeně, umí oslovit srdce a vyprávět maximálně poutavým způsobem. Herci jako by tu nehráli, ale své postavy vysloveně žili. Prostě pravý svátek každého filmového fanouška.

I mistr tesař se utne...aneb chybička se vloudila i do filmu Rob Roy

  • Všiměte si, že když Rob Roy skočí z mostu, má svázané ruce. Když dopadne do vody a odrazí se ode dna, ruce má volné. Když se ale dostane nad hladinu, jsou opět jako zázrakem spoutané.
  • Při honičce lesem na koních má Rob Roy chvíli vlasy stažené do culíku, chvíli rozpuštěné.
  • Když Killern vezme od sluhy MacDonalda papír o „novém světě“, zmačká ho do kuličky. Když ho ale později podává Rob Royovi je rovný a evidentně nezmačkaný.
  • Když Killern s MacDonaldem vcházejí do hospody, můžete si u stropu všimnout zářivky.
  • Když Rob Roy a jeho muži ženou zpátky dobytek, jedna z krav se náhodou zahákne rohem za Neesonovu levou paži. Je vidět, jak herec rychle ucukne a plácne zvíře po zadku, což se může jevit jako nejpřirozenější věc na světě, ale ve skutečnosti tehdy Liam Neeson jen o vlásek unikl zranění.

Režie: Michael Caton-Jones Scénář: Alan Sharp Kamera: Karl Walter Lindenlaub Hudba: Carter Burwell Hrají: Liam Neeson, Jessica Lange, John Hurt, Tim Roth, Eric Stoltz, Andrew Keir, Brian Cox, Jason Flemyng, Ewan Stewart, Shirley Henderson, Brian McCardie, David Hayman Rok uvedení: 1995

Historické drama Rob Roy uvidíte ve středu od 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný