4. září 2018 15:06
redakce Prima Living

Rivalové navždy aneb Jak dopadne druhá Bitva o tenisky?

Dvoudílný snímek inspirovaný skutečným příběhem o rivalitě dvou bratrů, která stála za vznikem dvou světových koncernů – značek Adidas a Puma – nás přenese do Německa 20. let minulého století. Druhý díl můžete sledovat ve středu 12. 9.

Německé město Herzogenaurach, počátek 20. století. Adi Drassler (17) je spíše introvertní mladík, který miluje sport a jeho snem je vytvořit nejrychlejší běžeckou obuv na světě. Posedlý touto myšlenkou maká na uskutečnění svého snu ve dne v noci a jeho snaha konečně nese ovoce: podaří se mu přesvědčit otce, povoláním ševce, aby mu pomohl se založením malé továrny na výrobu obuvi.

Když se jeho bratr Rudi Dassler vrací z války, přináší do rodinného podniku psací stroj a přirozený talent pro prodej. Bratři se dokonale doplňují: Adi je zručný řemeslník, který svému fochu rozumí jako nikdo jiný a vyrábí perfektní sportovní boty. Rudi zase dává k dobru své obchodní schopnosti a rozjíždějícímu se podniku přináší první velké zakázky.

Zatímco pracovně se bratři doplňují skvěle, v soukromém životě nemohou být rozdílnější: Adi věnuje veškerou svou vášeň botám, Rudi je rozený požitkář a miláček žen. Spory mezi bratry nabírají stále ostřejší obrysy a brzy je jasné, že jejich společný podnik tuto rivalitu neustojí.

Zajímavý příběh bez zbytečných příkras a umělých filmových klišé, u kterého není na škodu ani ta dvojnásobná stopáž. Scenáristé i režisér se s příběhem i s dobovými kulisami porvali na výbornou a výsledkem je vážně kvalitní filmový zážitek. Celé tři hodiny (tolik mají obě části dohromady) se linie děje sice prakticky nehne od hlavních aktérů Adiho a Rudiho, ale to divákovi žádnou újmu nepřinese. Naopak! První díl je zaměřený hlavně na společné budování firmy a těžké začátky a ten druhý, divácky možná atraktivnější, přináší vhled do rivality značek Adidas a Puma. Velký palec nahoru!

Co jste možná o filmu Rivalové navždy netušili…

  • Snímek byl loni nominován na Německé televizní ceny ve dvou kategoriích: nejlepší herec v hlavní roli (Hanno Koffler alias Rudi Dassler) a nejlepší design kostýmů. Cenu si ze slavnostního večera nakonec odnesla kostymérka snímku.
  • O rok dříve (2016) na Mnichovském filmovém festivalu získal snímek první cenu v kategorii Nejlepší film.
  • O bratrech Dasslerových byl natočen ještě jeden snímek s názvem Adidas versus Puma (2016) a v jiném německém filmu – Bernský zázrak (2003) – se zase opakovaně objevuje postava muže s kolíčky zašroubovanými do kopaček, kterého trenér opakovaně oslovuje „Adi“.
  • Natáčelo se i v Čechách a ve snímku si zahrálo mnoho českých herců.

První díl si můžete připomenout zde:

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný