18. prosince 2017 13:00
Gabriela Gabrielová

Rebelantský důstojník Marlon Brando v nejlepší Vzpouře na Bounty

Vzpoura na Bounty - upoutávka

Známý román o jedné slavné lodní vzpouře, která se skutečně udála, převedený na filmové plátno. Této verzi z roku 1962 naprosto kraluje rebelantská postava prvního důstojníka Fletchera – a není divu. Ztvárnil ji totiž bravurní Marlon Brando na vrcholu sil. Dívejte se v pátek od 20.00 na Prima MAX.

Plachetnice Bounty opouští přístav Porthsmouth v roce 1787. Jejím cílem je doplout na Tahiti a přivézt zpět náklad chlebovníku. Kapitán Blight je rozhodnut udělat vše pro to, aby se k cíli dostal tak rychle, jak jen to bude možné, a to i za cenu tvrdé disciplíny mužstva. Když doplují na Tahiti, připadá si posádka jak v ráji – pobyt na exotickém ostrově je něco úplně jiného než sekýrování na lodi. Když přijde čas odjezdu, donutí sice nesmlouvavý kapitán všechny k nalodění, ovšem nespokojenost posádky už nejde udržet na uzdě. Na cestě zpátky do Anglie dochází pod vedení důstojníka Fletchera Christiana ke vzpouře.

Věděli jste, že...

  • Celkem byly Vzpoury na Bounty natočeny tři. První v roce 1935 v hlavní roli s Clarkem Gablem, druhá tato a třetí v roce 1984 s Melem Gibsonem. Většina kritiků se shoduje, že tato je především díku skvělému Marlonu Brandovi nejlepší.
  • Snímek byl nominován dohromady na sedm Oscarů. Trochu nešťastně ale žádnou z nominací ve vítězství neproměnil.
  • Scéna, ve které loď připlouvá k Tahiti a je nadšeně vítána domorodými obyvateli, byla natáčena přesně na to samém místě, na jakém zakotvila pravá Bounty v roce 1788. Komparz tvořilo 6000 místních obyvatel.
  • Replika lodi, která byla pro účel natáčení postavena, byla po skončení filmování zrestaurována a sloužila jako výcviková loď. Při hurikánu Sandy v říjnu roku 2012 do sebe ale nabrala tolik vody, že se u východního pobřeží Spojených Států potopila. Na palubě bylo v té době šestnáct lidí včetně dvaačtyřicetileté námořnice Claudene Christian, která se k posádce připojila v létě toho samého roku. Claudene, původně z Aljašky, o sobě tvrdila, že je přímým potomkem skutečného Fletchera Christiana. Pouze jí a kapitánovi lodi se v rozbouřeném moři nepodařilo doplavat k záchranným raftům. Našli je o několik hodin později již beze známek života.

V autobiografii Marlona Branda (od Petera Mansa z roku 1994) se můžeme o pozadí natáčení dočíst zajímavé věci. V té době měl již Brando takový vliv, že mu prošlo téměř všechno. Třeba i to, když lidi ze štábu odvolal na jeden den z placu a pověřil je dekorováním domu a přípravami na svatbu svého přítele, jenž na Tahiti bydlel. Jindy si zase na ostrov objednal letadla plná šampaňského, pečených krůt a šunky.

Režie: Carol Reed, Lewis Milestone Předloha: Charles Nordhoff (kniha), James Norman Hall (kniha) Scénář: Charles Lederer, Ben Hecht, Eric Ambler, Borden Chas… (více) Kamera: Robert Surtees Hudba: Bronislau Kaper Hrají: Marlon Brando, Trevor Howard, Richard Harris, Hugh Griffith, Richard Haydn, Tarita, Percy Herbert, Gordon Jackson, Chips Rafferty, Frank Silvera, Anna Lee, Henry Daniell Rok uvedení: 1962

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný