27. července 2017 12:50
Gabriela Gabrielová

Pyramida hrůzy odhalí mládí Sherlocka Holmese a dr. Watsona?

Zajímalo vás někdy, co bylo s filmovými postavami předtím, než se odehrál dobře známý příběh? Na podobné vlně se veze dobrodružný film s prvky fantasy Pyramida hrůzy. Snímek ze stáje Stevena Spielberga vypráví o setkání Sherlocka Holmese a Johna Watsona. Vyřeší mladí detektivové svůj první případ?

Americký film Pyramida hrůzy z roku 1985 v mnohém předznamenává poetiku příběhů s čarodějnickým učněm Harry Potterem. A skutečně zapřisáhlí potterovci si jistě najdou podobností více než dost. Tak například celého vyšetřování několika záhadných úmrtí se účastní Sherlock Holmes, John Watson a Sherlockova milá, půvabná Elizabeth. Vidíte podobnost Harry, Ron a Hermiona? Hlavními zloduchy filmu jsou dva učitelé z profesorského sboru internátní školy, která sídlí v historické budově ne nepodobné potterovským Bradavicím. Další podobnosti ať si každý hledá sám. Jisté však je, že scénář napsal na motivy děl Arthura Conana Doyla scenárista Chris Columbus. Ten později rozšířil pole své působnosti i na režii. A v režisérské sesli si střihnul první dva díly Harryho Pottera.

Dobrodružný film si užijte s celou rodinou! V úterý ve 20.00 na Prima MAX!

Děj filmu Pyramida hrůzy

Je pozdní 19. století a do londýnské hospody vchází na večeři postarší obchodník. Postava v kapuci, jež prochází kolem, na muže vystřelí jedovatý šíp z africké foukací zbraně. Obchodník má dojem, že ho bodl nějaký hmyz a ožene se. Později začne trpět halucinacemi a pod jejich tlakem vyskočí z okna. Smrt je klasifikována jako sebevražda.

Mezitím do internátní školy přijíždí nový student John Watson (Alan Cox). Ubytován je hned vedle velkého podivína, studenta s obrovskou schopností bleskurychlé dedukce. Tím studentem je Sherlock Holmes (Nicholas Rowe). On také seznámí mladičkého Watsona s chodem školy i s profesorem Waxflatterem (Nigel Stock) a jeho neteří Elizabeth. A jelikož záhadně umírá další muž a po něm i profesor Waxflatter, student Holmes s pomocí Watsona a Elizabeth zahajuje pátrání. Trojice narazí na záhadnou sektu uctívající kult zemřelých egyptských princezen. A odhalí, že velkou roli v sektě hrají i někteří jejich učitelé. Holmes, Watson a Elizabeth proniknou do pyramidového chrámu a jsou přítomni děsuplné seanci. Záhadná úmrtí studenti nakonec rozluští, ale octnou se ve smrtelném nebezpečí. Přežijí všichni mladí detektivové?

Těšte se na:

  1. Dobré triky
  2. Úžasný egyptský chrám
  3. Skleněného rytíře
  4. Závěrečný let na létajícím stroji
  5. Vznik fenomenálního padoucha jménem Moriarty

Co vás zajímá?

  • Film byl natočen pod originálním názvem Young Sherlock Holmes v roce 1985. Režíroval Barry Levinson, který je superznámý jako televizní a filmový producent a zároveň zkušený režisér. Sám režíroval filmy jako Dobré ráno, Vietname (1987), Rain Man (1988), Bugsy (1991), Hračky (1992), Koule (1998) , Vrtěti psem (1997) anebo Spáči (1996).
  • Historicky první film, v němž se objeví plně počítačově triková postava (CGI – computer graphics image). Jde o bájného rytíře z vitrážového skla. Na vytvoření počítačové postavy dohlížel John Lasseter. Producent a scenárista, který má na svém kontě megaanimáky jako Toy Story (1995), Auta (2006) anebo Ratatouille (2007)
  • Postava skleněného rytíře se vytvářela 4 měsíce.
  • Dětský herec Alan Cox, který ztvárnil mladého Johna Watsona, prodělal během natáčení růstový spurt. Ve scénách v druhé půlce filmu je mnohem častěji zabírán kamerou buď z větší dálky, nebo vsedě. Zatímco postavy okolo něj spíše stojí.
  • Falešný sníh, který filmaři použili pro zasněžené scény, kompletně poškodil trávníky v části anglického Oxfordu, kde se točilo. Steven Spielberg jako producent musel univerzitě nahradit náklady za výměnu trávy.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný