5. července 2020 06:00
Gabriela Gabrielová

Psanci: V čem je tento westernový příběh o Jesse Jamesovi skutečně unikátní?

Trochu nedoceněný western bez uhlazených hollywoodských tvářiček, s vrchovatou porcí akce, množstvím charismatických hrdinů a skvělým soundtrackem. Jedná se také o jedno z nejzdařilejších zpracování příběhu lupiče Jesseho Jamese a jeho bandy.

V úterý od 22.05 na Prima MAX uvidíte jednu westernovou klasiku. Do Ameriky těsně po občanské válce Jihu proti Severu nás vezme western Waltera Hilla (48 hodin, Rudé horko, Lotři, Geronimo, Neporazitelný a další). Na jihu ve státě Missouri tehdy řádil gang lupičů, kterému se nikdo nevyrovnal.

Žádná banka ani vlak převážející peníze si před nimi nemohly být jistí. Bandu několika rodinných klanů tvořili bratři Jamesovi, Youngerovi, Millerovi a Fordovi, přičemž hlavami gangu byli Jesse James a Cole Younger. Legendární banditi dlouhou dobu dělali vrásky federální policii i nešťastnému guvernérovi státu Missouri.

Železniční společnost, která měla na jejich dopadení největší zájem, neustále zvyšovala vypsanou finanční odměnu za jejich dopadení. Guvernér dokonce najal soukromou detektivní agenturu. Společné úsilí dlouho neneslo žádné ovoce, ale drobná vodítka a stopy nakonec přece jen začaly ukazovat jedním směrem.

Gang se musel uklidit stranou a na nějakou dobu si dal pauzu. Po několika letech se jeho členové ale znovu sešli. Plán byl jednoduchý: banka, daleko na severu, kde je nikdo nezná, plná peněz. Jenže to, co se na první pohled zdálo jako sázka na jistotu, se stalo bandě pistolníků osudné. Město před nimi bylo varováno a jeho obyvatelé se na příjezd lupičů připravili...

Možná jste o filmu Psanci netušili, že…

  • Režisér Walter Hill obsadil bratrské klany lupičů skutečnými bratry. Colea, Jima a Boba Youngera si zahráli David, Keith a Robert Carradine. Franka a Jesse Jamese ztvárnili Stacy a James Keach a Clella a Eda Millera hráli Randy a Dennis Quaid. Do rolí Boba a Charlieho Forda pak režisér obsadil bratry Nicholase a Christophera Guesta.
  • Snímek byl nominován na Zlatou palmu na festivalu v Cannes (1980) v kategorii nejlepší režie. Asociace losangeleských Filmových kritiků mu udělila cenu za nejlepší hudbu.

Režie: Walter Hill Scénář: Bill Bryden, James Keach, Stacy Keach, Walter Hill Kamera: Ric Waite Hudba: Ry Cooder Hrají: David Carradine, Keith Carradine, Robert Carradine, James Keach, Stacy Keach, Dennis Quaid, Randy Quaid, Kevin Brophy, Harry Carey Jr. Rok uvedení: 1980

Western Psanci uvidíte v úterý od 22.05 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný