25. března 2019 12:39
redakce Prima Living

Prvotní strach vystřídá mrazivý závěr

Prvotřídní thriller – výborně napsaný, obsazený i natočený. Nenechte si ujít herecký koncert Richarda Gerea a Edwarda Nortona, který byl za svůj výkon dokonce nominován na Oscara, v chytře napsaném příběhu s brutální vraždou i nevinným podezřelým.

Hlavní postavou snímku je prestižní chicagský právník Martin Vail (Richard Gere), sebevědomý muž, který v soudní síni bez výčitek manipulujeme lidmi i fakty, jak se mu zrovna hodí. Obhajuje jen samé kriminálníky a občas si říká, jak moc jsou oni a on vlastně odlišní.

Na dobročinném večírku pořádaném vlivným biskupem Rushmanem se náhodou setká se svým bývalým nadřízeným – státním návladním Shaughenessym – a jeho asistentkou, svou bývalou milenkou Janet Venable. Krátce na to slyší v televizi zprávu, že chicagský biskup byl brutálně zavražděn a hlavním podezřelým je devatenáctiletý ministrant Aaron (Edward Norton), kterého policie zadržela, když se celý zkrvavený pokoušel uprchnout z místa činu.

Biskupovi byly odseknuty prsty a tělo pobodáno celkem 73 ranami. Aaron se svojí andělskou tváří a nervózním zadrháváním v řeči Vaila ihned zaujme. Rozhodne se důvěřovat svému instinktu, který mu našeptává, že Aaron je nevinný, a bezplatně se ujme jeho obhajoby.

Jeho soupeřkou u soudu mu není nikdo jiný než jeho bývalá partnerka Janet. V průběhu procesu začnou na světlo světa vyplouvat šokující skutečnosti z biskupova života. Ukáže se, že všemi milovaný a uznávaný církevní hodnostář byl ve skutečnosti pedofil, který zneužíval mladé ministranty, mezi jinými i Aarona. Ale to není všechno, motivaci měli i ostatní. Právníkova asistentka například zjistí, že biskup byl zapleten do spekulací s pozemky a své společníky (včetně návladního Shaughenessyho) připravil o spoustu peněz.

Vail cítí, že toto bude přelomový případ jeho kariéry. Ani ve snu by ho ovšem nenapadlo, jak nakonec dopadne.

Možná jste o filmu Prvotní strach netušili, že…

  • Pro Ewarda Nortona byla tato filmová role první v jeho životě. O to víc je obdivuhodné, že za ni byl hned nominován na Oscara.
  • Celkově se o roli Aarona ucházelo 2100 herců, mezi jinými i Matt Damon. Will Wheaton a Leonardo DiCaprio patřili naopak k těm, kteří nabídku hrát Aarona odmítli.

Režie: Gregory Hoblit Předloha: William Diehl Jr. (kniha) Scénář: Ann Biderman, Steve Shagan Kamera: Michael Chapman Hudba:James Newton Howard Hrají: Richard Gere, Laura Linney, John Mahoney, Alfre Woodard, Frances McDormand, Edward Norton, Terry O'Quinn, Andre Braugher, Steven Bauer, Joe Spano, Tony Plana, Stanley Anderson Rok uvedení: 1996

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný