22. dubna 2019 11:04
redakce Prima Living

Proboha, snědli jsme paní Kelettiovou aneb Pane, vy jste vdova!

Kdyby dvojice Vorlíček (režie) a Macourek (scénář) vyplodila tohle dílo v nějaké normální, světu otevřené, ne normalizované zemi, byla by dnes součástí studijních materiálů všech evropských FAMU, DAMU i JAMU. Jedna z českých klasik, které nelze nic vytknout. Dívejte se ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Fiktivní evropské království, blíže nespecifikovaná současnost: Během politováníhodné nehody při vojenské přehlídce se král Rosebud IV. (Jiří Sovák) rozhodne pro realizaci revoluční myšlenky: zruší armádu! Aby se vyhnul případným komplikacím, nechá si od astrologa Stuarta Hampla (Jiří Hrzán) sestavit horoskop. Hample krále upozorní, že se na něj chystá atentát. Hvězdy nelžou – zhrzení příslušníci armády, v čele s generálem Otisem (Čestmír Řanda), skutečně připravují atentát, a aby se král nedozvěděl o jejich dalších plánech, usnesou se, že Stuart Hample musí zemřít.

Díky nevídaným schopnostem plastického chirurga, profesora Sommera (Miloš Kopecký), lze v této zemi uchovat mozek zemřelého člověka se všemi jeho funkcemi. Na tom také stojí plán atentátníků: chtějí, aby krále zavraždila umělá dvojnice herečky Evelyny Kellettiové (Iva Janžurová), jejímuž umění se panovník koří. Do těla duplikátu chtějí voperovat mozek vražedkyně Stubové (Helena Růžičková). Jenže na Sommerově klinice dojde k záměně mozků a do hry znovu vstupuje Stuart Hample, čímž uvede do chodu řadu bláznivých situací, dalších záměn a neplánovaných úmrtí.

9 zajímavostí, které jste o filmu Pane, vy jste vdova možná nevěděli:

  • Když se během příprav na natáčení Helena Růžičková a Iva Janžurová dozvěděly, že ztvární šílenou vražedkyni, vydaly se na „exkurzi“ do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.
  • Iva Janžurová obdržela za svůj herecký výkon na IX. mezinárodním festivalu fantastických filmů v Terstu cenu Stříbrný asteroid.
  • Scéna s vytvořením umělé ženy se natočila s nahou dublérkou, Iva Janžurová se objevila jen v detailním záběru tváře.
  • Když si Evelyna Kelettiová (Iva Janžurová) připichuje zavíracím špendlíkem punčochu ke stehnu, má na noze dokonale vymodelované latexové pouzdro.
  • Záběr s useknutou rukou krále Oskara XV. (František Filipovský) na červeném koberci režisér Václav Vorlíček natočil dodatečně až po zfilmování celého filmu na vypůjčenou kameru. Nebyl si totiž jist, zdali diváci v jiných destinacích budou korektně reagovat na vtip, kdy z useknuté ruky vytéká modrá krev. Naštěstí se obavy nepotvrdily a film zaznamenal úspěch.
  • Olga Schoberová žila v době natáčení filmu ve Spojených státech, byla vdaná za prezidenta studia Warner Brothers Johna Calleyho.
  • Helena Růžičková (Fanny Stubová) nedopatřením není uvedená v titulcích.
  • Modely koster a figurín pro Sommerův (Miloš Kopecký) salon se dělaly podle pokynů a anatomických návrhů skutečných chirurgů.
  • Když na chodbě divadla zastavuje major Rudolf Steiner (Eduard Cupák) recidivistu Blooma (Vladimír Menšík), měl se dle scénáře ohlásit příslušností k vojenskému útvaru slovy: „Osmá dělostřelecká rota." Menšík ovšem místo toho zaimprovizoval a zahlásil: „Šestý pěší z Ivančic" – což má souvislost s místem jeho narození, jihomoravskými Ivančicemi.
  • Film se také mohl jmenovat Proboha, snědli jsme paní Kelettiovou!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný