3. září 2020 06:00
redakce Prima Living

Pro hrst dolarů: Jak Sergio Leone změnil žánr westernu jednou provždy?

Clint Eastwood, Sergio Leone a Ennio Morricone – tato tři jména by sama o sobě stačila na celou recenzi. Víc vědět totiž ani nepotřebujete.

V pátek od 20.00 na Prima MAX uvidíte, co všechno lze udělat Pro hrst dolarů. Debutový western pozdějšího krále tohoto žánru, italského režiséra Sergia Leoneho, vzbudil ve filmovém světě hotové pozdvižení. Místo uhlazeného džentlemana typu Limonádový Joe tu najednou byl zarostlý, zpocený pistolník, který si nebral servítky, trousil ironické hlášky a víc než blaho prostého lidu sledoval svůj vlastní profit. Westernový žánr procitl do reality. Vizionář Sergio Leone právě změnil tvář westernu na dekády dopředu.

Zaprášené pončo, cigareta v koutku úst a klobouk naražený do čela – na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že do malého městečka na americko-mexické hranici rozděleného válkou dvou klanů právě přijel nejnebezpečnější muž pod sluncem. Pistolník Joe je vcelku osamělý týpek, který toho moc nenamluví a z nebezpečí číhajícího za každým rohem si, zdá se, nic moc nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s jediným cílem – využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch a vydělat si pořádný balík peněz.

Možná jste o filmu Pro hrst dolarů netušili, že…

  • Na tak obrovský divácký úspěch nešlo nenavázat pokračováním. Hned další rok (1965) tak spatřil světlo světa neméně dobrý western Pro pár dolarů navíc a o rok později ještě lepší Hodný, zlý a ošklivý. Všechny pod režisérskou taktovkou Leoneho, doprovázené skvělou hudbou Morriconeho a samozřejmě – v hlavní roli s drsným, cynickým pistolníkem Eastwoodem.
  • Mimochodem spolupráce Ennia Morriconeho s Leonem se pro hudebního skladatele stala osudovou a jeho kariéru vystřelila do hvězdných výšin. Nejslavnější hudební motiv ze snímku Pro pár dolarů použil později třeba Quentin Tarantino v druhém pokračování Kill Billa. Snímků, které Morricone doprovodil svoji nezaměnitelnou hudební stopou, bylo ovšem nepočítaně.
  • Režisér v jednom z rozhovorů prohlásil o svém hereckém esu, Clintu Eastwoodovi, že má dvě herecké polohy: s kloboukem a bez něj.

Režie: Sergio Leone Scénář: Sergio Leone Kamera: Massimo Dallamano, Federico G. Larraya Hudba: Ennio Morricone Hrají: Clint Eastwood, Marianne Koch, Gian Maria Volonté, Wolfgang Lukschy, Sieghardt Rupp, Joseph Egger, Antonio Prieto, José Calvo, Margarita Lozano, Daniel Martín, Benito Stefanelli Rok uvedení: 1964

Westernovou klasiku Pro hrst dolarů uvidíte v pátek od 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný