25. ledna 2021 06:00
redakce Prima Living

Příslib: Christian Bale v kontroverzním snímku o historicky nepřiznané genocidě. Co se stalo?

Snímek dokumentující krutou arménskou genocidu v podání Christiana Balea a Oscara Isaaca vám sice úsměv na tváři nezanechá, ale zase vám přinese nezapomenutelný vizuální prožitek a upozorní na to, co se moderní turecké dějiny stále snaží popřít.

Ve čtvrtek od 21:50 na Prima MAX uvidíte dvouhodinové drama z období první světové války, které nás zavede do exotického prostředí Istanbulu. Oscarový režisér Terry George (Hotel Rwanda), který je mimochodem zodpovědný i za scénář snímku, před námi rozehraje výpravný příběh inspirovaný skutečnými událostmi – milostným trojúhelníkem odehrávajícím se na pozadí války.

Jsme svědky počínající genocidy, kterou Osmanská říše vedená Turky páchala na arménských spoluobčanech v letech 1915 až 1918. Podle některých zdrojů při něm zahynulo až jeden a půl milionů lidí. Pod záminku přesunu do bezpečných oblastí byli Arméni vyháněni na dlouhé pochody do pracovních táborů, při kterých jich spousta zahynula. Ti, kteří se do tábora se dostali, pak často nepřežili pobyt v něm.

Hlavní postavou snímku je mladý Michael (Oscar Isaac, fanouškům Star Wars známý také jako jeden z hlavních mužských hrdinů poslední trilogie, pilot Poe), který pochází z malé arménské vesnice. Touha po studiích medicíny přivedou Michaela až do hlavního města Osmanské říše Konstantinopole. Tam se seznámí s krásnou Anou (Charlotte Le Bon) a jejím manželem Christopherem (Christian Bale). Ana je původem Arménka, která ovšem vyrůstala v Paříži, a Christopher je americký novinář pracující pro Associated Press. První světová válka, která začíná zachvacovat Evropu, ovšem dorazí i do oblasti Blízkého východu a poznamená osudy všech zmíněných hrdinů.

Možná jste o filmu Příslib netušili, že...

  • Turecko i nadále odmítá arménskou genocidu veřejně uznat. Po premiéře snímku na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v září 2016 se pak na filmovém serveru IMDb rozhořela bitva vedená nejspíše z politických kruhů: v hodnocení snímku se během krátké doby objevily desetitisíce negativních hodnocení (1 hvězdička z 10) s cílem snímek zdiskreditovat. V reakci na to se pak začala mobilizovat i druhá strana, lidé příznivě nakloněni arménské otázce, kteří snímku posílali naopak plné hodnocení. Začátkem dubna – stále před oficiálním uvedení snímku – měl film na IMDb již 110 tisíc hodnocení, z toho 53 % negativních (1 hvězdička), 45 % pozitivních (10 hvězdiček) a jen minimum jiných.
  • Herečka Angela Sarafyan aka Maral, snoubenka Michaela, sama z Arménie pochází a její rodina zažila genocidu na vlastní kůži.

Režie: Terry George Scénář: Terry George, Robin Swicord Kamera: Javier Aguirresarobe Hudba: Gabriel Yared Hrají: Oscar Isaac, Christian Bale, Charlotte Le Bon, Shohreh Aghdashloo, Tom Hollander, James Cromwell, Jean Reno Rok uvedení: 2017

Historický film Příslib uvidíte ve čtvrtek od 21:50 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný