27. prosince 2020 14:00

Princ a Večernice: Boj o plesnivou šunku a topení v bahně. Natáčení pohádky bylo za trest

Snímek Princ a Večernice z roku 1978 patří mezi nejoblíbenější pohádkové příběhy normalizační doby. Na place se přitom odehrála řada nebezpečných situací.

V pondělí od 20:15 na Primě uvidíte slavnou českou pohádku. Zatímco do role Večernice režisér Václav Vorlíček od začátku počítal s herečkou Libuší Šafránkovou, s obsazením prince Velena si dlouho lámal hlavu. Jeho cílem bylo najít neokoukanou tvář.

V databázi slovenských herců ho nejvíce zaujal tehdy šestadvacetiletý Juraj Ďurdiak, kterého nechal pozvat do Prahy na casting. On však nedorazil. „Už předtím jsem zažil několik neúspěšných konkurzů a po pravdě jsem si nedával moc šancí, že bych tuto postavu mohl získat,“ vysvětlil s odstupem let herec.

Cesta do Bratislavy

Režisér Vorlíček se nakonec za ním vydal až do Bratislavy, kde se na spolupráci domluvili. „Už cestou na schůzku jsem se styděl, ale dopadlo to dobře,“ zavzpomínal Ďurdiak.

Na place ho čekaly doslova galeje. „Všechno jsem si skutečně musel oddřít sám. Pana Lohniského jsem opravdu musel tahat na zádech, točilo se to několik dní, stejně jako ta scéna, ve které se bojovalo o šunku. Ta už mezitím byla zelená a strašlivě zapáchala. Všem nám z toho bylo mdlo,“ vylíčil představitel prince Velena.

Před natáčením navíc musel podstoupit důkladné lekce šermu. „Já i Radek Brzobohatý, který ztvárnil Mrakomora, jsme měli svého instruktora. Cvičili jsme každý zvlášť. Tváří v tvář jsme ale poprvé stáli až při natáčení. Jenže při nácviku všem tak nějak uniklo, že jsem levák, tudíž z toho byli všichni trošku v šoku. Ale zvládli jsme to,“ dodal herec.

Všude bahno

Na natáčení ráda vzpomíná i herečka Ivana Andrlová, která ztvárnila princeznu Lenku. „Bylo mi sedmnáct let a byla to moje první filmová pohádka. Natáčeli jsme na zámku Sychrov a byla to krása,“ prozradila herečka, které se vybavily i některé momenty z filmování.

„Vzpomínám si živě na tu scénu, jak jsme se honili s princem a nakonec všichni spadli do rybníka. Tento záběr se točil úplně jako poslední, protože ty nádherné kostýmy, které jsme na sobě měli, byly velmi drahé a nesměly se poničit. Všechno jsme museli dát na první dobrou, protože náhradní šaty nebyly. Naštěstí se to povedlo. Vtipné také bylo, že před tím pádem do rybníka nikdo nezkoumal, jaké je tam vlastně dno. Až když jsme byli ve vodě, zjistili jsme, že je totálně zaneseno bahnem, do kterého jsme se začali bořit a strašně to zapáchalo. Dlouho jsme se pak toho zápachu nemohli zbavit,“ uvedla Ivana Andrlová.

Nezapomenutelné vzpomínky

Vynechat nemůže ani vzpomínky na slavné herecké bardy, s kterými se v pohádce potkala. Jen namátkou: Vladimír Menšík, František Filipovský, Čestmír Řanda, Rudolf Jelínek, Karel Augusta či Vladimír Krška. „S Františkem Filipovským jsem točila několikrát, ale v této pohádce jsem si ho užívala nejvíc. Byl to skvělý člověk, takový ten čertík na pérko. Nikdy jsem neviděla, že by měl špatnou náladu. A Vladimír Menšík byl prostě sluníčko. Přestože se během natáčení potýkal s velmi silnými záchvaty astmatu, byl jako vždycky naprosto senzační,“ uzavřela herečka.

Pohádku Princ a Večernice uvidíte v pondělí od 20:15 na Primě anebo si ji přehrajte v našem archivu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný