16. ledna 2018 12:00
redakce Prima Living

Příběh podle skutečné události s Norisovou, Formanem a... kravičkami! Bella Mia!

Člověk si myslí, že je pánem tvorstva a dává to ostentativně najevo. Jenže ona i kravička si dokáže postavit hlavu a ukázat nám, že na světě nejsme jediní, kdo má právo na svobodný život. Nalaďte si přívětivé české drama Bella Mia.

Bella je kravička. Ona a další členky stáda mají být utraceny kvůli podezření na nemoc šílených krav. Když k farmáři Pazderovi (Petr Forman) přijede náklaďák mířící do kafilerie, kravičky vycítí blížící se popravu, vzepřou se a utečou. Bohužel pod mušku myslivce Hádka (Petr Rajchert), který s oblibou střílí po všem, co se hýbe. Jednu z krav zastřelí a ačkoliv laboratorní rozbor prokáže, že jalovička nemocí šílených krav netrpěla, pán tvorstva trvá na tom, že musí být utraceno celé stádo.

Příroda je mocná a vezme stádo pod svou ochranu. To se učí žít „nadivoko“ a uniká lidskému tvoru po celý rok. Ale není člověk jako člověk, najdou se i tací, kteří kravám pomáhají přežít krutou zimu. I tak se Bellino stádo zmenšuje, nakonec zbývá jen ona a její telátko, které musí ubránit před zásahem člověka.

Přežije Bella zranění, která během honu utrží? A jak se z toho poučí člověk?

Perličky z přípravy filmu

  • Nádhernou kulisou příběhu režiséra a kameramana Martina Duby se staly Roprachtice v Jizerských horách.
  • Štáb natáčel v průběhu dvou let a za všech ročních období. Celkový počet natáčecích dní dosáhl neobvykle vysokého čísla – 105.
  • Sympatickou Ivanu měla původně hrát Alžběta Stanková, ale těsně před natáčením otěhotněla. Nahradila ji Zuzana Norisová, která otěhotněla také, naštěstí až na konci filmování.
  • Šest kraviček – Irenu (hlavní hrdinka Bella), Vandu, Fíďu, Vlnku, Milku a býka Dušana filmařům zapůjčilo místní zemědělské družstvo.

Zachraňte stádo!

V období uvedení filmu do kin se filmaři pokusili čtyřnohé hlavní hrdinky zachránit, a to doslova. Zemědělské družstvo je chtělo poslat jako přestárlé na porážku, a tak filmaři vyhlásili veřejnou sbírku. Potřebovali 180 000 korun, aby kravičky mohli vykoupit a nechat dožít na ranči. A podařilo se!

Film s poselstvím

  • Natočit film v hlavní roli s krávou je odvážné, ale také prospěšné. Skot je nejznámějším domácím zvířetem. Co o něm doopravdy víme kromě toho, že dokážeme zkonzumovat a využít snad každou část jeho těla?
  • Martinu Dubovi se povedlo ukázat prostřednictvím „obyčejného“ domácího skotu na bolístky, kterými lidstvo prochází a které si způsobuje jen a jen samo.
  • Na odtržení pána tvorstva od přírody a nesoulad s ní, na konzumní a stereotypní způsob života, ale i na trvalou potřebu lásky a souznění člověka nejen s člověkem, ale i s tím, co mu dává potravu a živobytí – se zvířetem.

Podívejte se na baladický film Martina Duby Bella Mia v pondělí ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný