8. ledna 2018 12:30
Gabriela Gabrielová

Přesně pod městem andělů se rozhodne vybuchnout Sopka

Angličan Mick Jackson, zodpovědný v devadesátých letech například za Osobního strážce, se podepsal i pod tenhle katastrofický biják. Sympatické obsazení v čele s Tommem Lee Jonesem a Anne Heche, děj, který dobře plyne, a efekty, za které se člověk nemusí stydět. Prima MAX si pusťte v úterý ve 20.00.

Na světě je asi patnáct činných sopek, o kterých víme, a jedna, o které nevíme. Vítejte v Los Angeles, nejpřelidněnějším a největším zábavním parku světa, který se právě změnil v časovanou bombu. Všechno začalo docela nenápadným zemětřesením, o která tu ovšem není nouze. Taky proto tu sídli úřad krizového řízení pro případ seismologické činnosti. Vede ho Mike Roark (Tommy Lee Jones), který je ale momentálně na dovolené a má u sebe na prázdninách dceru Kelly. Když se objeví další zemětřesení, musí se vrátit do práce, ovšem doktorka Amy Barnesová (Anne Heche) ze seismologického ústavu je přesvědčená, že o nic vážného nešlo. Tedy nejprve.

Brzy nato zahynou dva pracovníci kanálu vedoucím pod městem vlivem velkého žáru. Mikovi není jasné, jak se tam takový žár mohl vzít, ale to už na místo přijíždí doktorka Barnesová, která si mezitím dala dvě a dvě dohromady. Spolu s výskytem prvního zemětřesení začala pozorovat nápadný růst teploty v Asfaltovém jezírku. Když za dvanáct hodin vystoupala teplota o šest stupňů, pojala podezření, že by mohlo jít o sopečnou činnost. Aby mohla obyvatele města varovat a nařídit evakuaci, musí mít ale důkaz a ten může nalézt jen v podzemí pod městem. Roark ji tam odmítne pustit, ale Amy s kolegyní Rachel ho neposlechnou a vlezou do tunelů tajně. Bohužel akorát v tu chvíli dojde k dalšímu zemětřesení…

Amyna predikce o sopce se ukáže být pravdivá. Z Asfaltového jezírka začne tryskat láva a záchranné práce se musí dát okamžitě do pohybu. Roark posílá všechny zraněné spolu s lékařkou Jay Calderovou a svou dcerou do nemocnice, zatímco on s Amy se pokusí vymyslet plán, jak lávu zpomalit a dostat pod kontrolu. Zdá se, že postavené zábrany fungují a město je od největšího nebezpečí zachráněno. Ovšem krátce nato Amy s Mikem zjistí, že láva pronikla i do tunelů metra pod městem a právě teď se řítí na čtvrť, kde je nemocnice, kam poslali všechny do bezpečí.

Pár zajímavostí o fimu…

Sopečný prach byl vytvořen hlavně z roztrhaných a spálených novin. Láva byla vyrobena z methylcelulózy, což je látka používaná například ve fastfoodech jako zahušťovadlo do koktejlů.

Režie: Mick Jackson Scénář: Billy Ray Kamera: Theo van de Sande Hudba: Alan Silvestri Hrají: Tommy Lee Jones, Anne Heche, Gaby Hoffmann, Don Cheadle, Jacqueline Kim, Keith David, John Corbett, Michael Rispoli, John Carroll Lynch, Michael Cutt, Gareth Williams Rok uvedení: 1997

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný