29. září 2020 17:51

Premiérové řady seriálu Zločin: Série strašlivých vražd vrací vyšetřovatelku Saru Lindenovou k policii

Třetí série detektivního seriálu Zločin premiérově na Prima KRIMI už od 4. října ve 22.00! Rok poté, co policejní vyšetřovatelé Sarah Lindenová (Mireille Enosová) a Stephen Holder (Joel Kinnaman) uzavřeli případ vraždy dospívající dívky, se všechno změnilo. Sarah už nepracuje u policie. Když její bývalý parťák Holder během pátrání po mladé dívce, jež utekla z domova, odhalí sérii strašlivých vražd, jejich cesty se znovu protnou. Přečtěte si 22 zajímavostí

Nově odhalené zločiny totiž mají spojitost s vyšetřováním, na kterém se Sarah podílela. A tak je chtě nechtě znovu zatažena do života plného bolesti a utrpení, o kterém si myslela, že už ho dávno hodila za hlavu…

Na třetí řadu výjimečného realistického krimi seriálu Zločin přímo navazuje závěrečná čtvrtá. Detektivové se snaží minimalizovat škody a vyrovnat se s důsledky vlastních unáhlených činů. Do toho dostávají na starost úplně nový případ. Na první pohled dokonalá rodina byla nemilosrdně a brutálně vyvražděna. Hrůzný masakr přežil jedině dospívající syn, student chlapecké vojenské akademie, který byl postřelen do hlavy. Sarah Lindenová a Stephen Holder se postupně zaplétají do vyšetřování dalšího temného zločinu, který má ještě zlověstnější pozadí, než se zpočátku zdá. Podaří se jim i tentokrát udržet hlavy aspoň těsně nad vodou?

Závěrečné série detektivního seriálu Zločin premiérově na Prima KRIMI už 4. října ve 22.00.

22 zajímavostí o třetí a čtvrté sérii krimiseriálu Zločin:

 1. Seriál Zločin měl premiéru v roce 2011. Postupně vznikly čtyři série a celkem 44 epizod.
 2. Třetí série má 12 epizod.
 3. Čtvrtá série má 6 epizod.
 4. Producentka Veena Sudová prozradila, že třetí série je inspirovaná dokumentárním filmem Streetwise, který vznikl na základě knihy fotografky Mary Ellen Barkové. Její fotografie zachycují život dospívajících dívek a chlapců, kteří utekli z domova a přežívají na ulicích Seattlu.
 5. Další inspirací pro třetí sérii se stal případ sériového vraha Garyho Ridgwaye, který řádil nedaleko Seattlu a Tacomy v 80. a 90. letech dvacátého století. Producentka Veena Sudová prohlásila, že ji tento případ „skutečně fascinuje“.
 6. Producentka Veena Sudová řekla, že postavu odsouzence Raye Sewarda ze třetí série inspiroval dokumentární film Příběh života a smrti z roku 2011, který režíroval Werner Herzog.
 7. Ve třetí a čtvrté sérii si zahrála Amy Seimetzová, která působí také jako scenáristka a režisérka. Společně se scenáristou a režisérem Lodgem Kerriganem pracovala na seriálu Dívka na přání. Lodge Kerrigan režíroval 2. epizodu třetí série a 2. epizodu čtvrté série Zločinu.
 8. Ve třetí a čtvrté sérii hostuje herečka Jewel Staite, která se proslavila rolí v kultovním sci-fi seriálu Firefly a filmu Serenity. Zahrála si přítelkyni detektiva Holdera, jež pracuje jako státní návladní.
 9. Ve čtvrté sérii se vrací Billy Campbell, který si zahrál politika Darrena Richmonda už v první a druhé řadě seriálu.
 10. Ve čtvrté sérii hostuje legendární zpěvačka a hudební skladatelka Patti Smithová. Objevuje se v první epizodě v malé roli doktorky. Získala ji díky tomu, že napsala producentce seriálu Veeně Sudové dopis, v němž se jí svěřila, že je velkou fanynkou Zločinu.
 11. Jonathan Demme, který získal Oscara za režii slavného thrilleru Mlčení jehňátek a natočil také drama Filadelfie, režíroval 9. epizodu třetí série a závěrečnou 6. epizodu čtvrté série.
 12. Na epizodách čtvrté a páté řady Zločinu pracovali zkušení televizní režiséři, kteří se předtím podíleli na mnoha různých oceňovaných televizních hitech. Jsou mezi nimi Ed Bianchi (Deadwood, Impérium – Mafie v Atlantic City), Michael Rymer (Battlestar Galactica), Dan Attias (Rodina Sopránů, The Wire – Špína Baltimore, Deadwood, Odpočívej v pokoji, Vincentův svět), Nicole Kassellová (Watchmen) nebo Phil Abraham (Rodina Sopránů).
 13. Každá epizoda pokrývá zhruba 24 hodin vyšetřování.
 14. Po odvysílání prvních dvou sérií byl Zločin původně zrušen. Ale televize AMC přehodnotila své rozhodnutí po nové dohodě s produkčním studiem Fox Television Studios a online streamovací službou Netflix, která měla zájem o další nové epizody, protože seriál si vydobyl mezi jejími předplatiteli velkou popularitu. Po odvysílání třetí série přesto televize AMC seriál Zločin zrušila. Zkrácená čtvrtá série, která má šest epizod, se původně objevila jenom exkluzivně na Netflixu.
 15. Zločin je přepracovanou, novou, americkou verzí dánského televizního krimi hitu Vražda.
 16. Seriál uvedla na televizní obrazovky producentka a scenáristka Veena Sudová (Odložené případy).
 17. Producentka a scenáristka Veena Sudová prohlásila, že dánský seriál Vražda jí posloužil jen jako odrazový můstek. Ve Zločinu jsou jiné postavy, jiní podezřelí i jiný viník.
 18. Veena Sudová klade důraz na pomalé tempo vyprávění.
 19. Po uvedení Zločinu se objevilo mnoho srovnání s kultovním seriálem Městečko Twin Peaks a filmem Twin Peaks, které natočil režisér David Lynch.
 20. Mireille Enosová byla za hlavní roli nominována na Zlatý glóbus a cenu Emmy.
 21. Děj se odehrává v americkém Seattlu.
 22. Natáčelo se v kanadském Vancouveru.

Zuzana Schneidewind

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný