12. dubna 2021 06:00
redakce Prima Living

Pravidla moštárny: Jak dlouho se chystalo slavné melodrama s hvězdným Tobeym Maguirem?

O tom, že Lasse Hallström je pan režisér, asi nepochybuje nikdo, kdo se ve světě filmu trochu orientuje. Ze všech jeho majstrštyků (a že jich má na kontě pěknou řádku) vystupují ale Pravidla moštárny ještě o kousíček výš nad ostatní. Laskavá, osudová, kouzelná...

Ve středu od 20:00 na Prima MAX uvidíte něco magického: Stranou okolního světa, uprostřed lesů stojí poněkud zvláštní sirotčinec, kde jako by se zastavil čas. Vládne mu laskavý, leč životem zkoušený doktor Larche (Michael Caine), který svým svěřencům každý večer na dobrou noc čte a přes den provádí nelegální potraty ve snaze uchránit slečny a paní od amatérských fušérů a řezníků.

Za léta praxe byl svědkem mnoha šťastných momentů – mnoha úspěšných adopcí svých svěřenců, ovšem také mnoha těch méně úspěšných. Jedním z těch smutných případů byl malý Homer Wells, který byl odmalička jiný než ostatní děti. Když ho již druzí adoptivní rodiče vrátili z důvodu, že je „moc tichý“, vzal si Larche hocha pod svá ochranná křídla. Z Homera (Tobey Maguire) vyrostl bystrý mladý muž, jehož zájem o medicínu a nadání doktor správně rozpoznal už v jeho útlém mládí a z Homera vychoval dobrého lékaře, i když bez titulu.

Jeho úmysl udělat z hocha svého nástupce však vezme za své, když se mladík z čista jasna rozhodne ze sirotčince odejít. Za sebou nechá nejen šokované sestry a zklamaného doktora, ale i všechny malé obyvatele ústavu, kteří jeho odchod chápou jako nejhorší zradu.

Homer odjíždí spolu s mladým párem, který za doktorem přijel kvůli interrupci. Krásná Candy (Charlize Theron) a její snoubenec Wally (Paul Rudd) vezmou Homera do civilizace a Wally mu nabídne místo česače jablek v jeho rodinném ovocném sadu. Výlet naivního a roztomile nezkušeného „rytíře“ do opravdového světa se pochopitelně neobejde bez úsměvných příhod a vyústí v rozhodnutí, ke kterému muselo zákonitě dojít.

A závěr? Ten musí rozplakat i toho největšího filmového cynika.

Možná jste o filmu Pravidla moštárny nevěděli, že…

  • Snímek si vysloužil celkem sedm nominací na Oscara, z čehož dvě proměnil ve vítězství. Zlatou sošku si ze slavnostního večera odnesl Michael Caine za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli a John Irving za nejlepší adaptovaný scénář, který napsal podle vlastního stejnojmenného románu. Přepracování knihy do podoby scénáře mu trvalo neskutečných třináct let!
  • Snímek byl nominován ještě v kategorii nejlepší film, režie, střih, hudba a výprava.

Režie: Lasse Hallström Předloha: John Irving (kniha) Scénář: John Irving Kamera: Oliver Stapleton Hudba: Rachel Portman Hrají: Tobey Maguire, Charlize Theron, Delroy Lindo, Paul Rudd, Michael Caine, Jane Alexander, Kathy Baker, Erykah Badu, Kieran Culkin Rok uvedení: 1999

Drama Pravidla moštárny uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný