6. února 2018 12:00
redakce Prima Living

Pravá socialistická rozkrádačka v podání Pumpařů od Zlaté podkovy

Pumpaři od Zlaté podkovy - upoutávka

Máte někdy cukání stěžovat si na dnešní poměry? Pumpaři vám osvěží paměť na pravý zašlý socialismus v komedii režiséra Otakara Fuky! Přičichněte si ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!

Na rok 1978 poměrně odvážné téma o rozkrádání socialistického majetku a o tom, jak i malé podvodné živly dokážou nebezpečně podvracet republiku.

U jedné benzinové pumpy pracuje zavedená parta: vedoucí Vávra (Josef Vinklář), inženýr Stejskal (Miroslav Moravec), floutek zapálený do karate Karafa (Jiří Krampol) a starý pán Dvořák (Václav Lohinský).

Pánově vědí, jak v tom chodit, aby jim část zisku plynula stranou zájmu všech rovnou do jejich kapes. Jenže dokonalý systém se jim zhroutí, když starého pána už přestanou levárny kluků bavit a najde si spořádanou práci u jiné benzinky.

Pánové jsou nuceni přijmout nového zaměstnance – mladého Zdeňka Černého (Jiřího Bartošku) a do všeho ho zaučit. Jenže jak divák postupně začíná tušit, čeká na ně velké překvapení…

Věděli jste o filmu Pumpaři od Zlaté podkovy, že…

  • Snímek byl natočen na motivy opravdového kriminálního případu rozkrádání u jedné benzinky.
  • Motorest ze snímku se nachází ve Zdibech a jmenuje se Stará pošta. Pumpa, kde pracuje naše nechvalně známá parta, je dnes čerpací stanice Benzina v ulici Poděbradská v Praze 5 v Motole a na stejné adrese byste našli i Motel Zlatá podkova, nynější Hotel Golf. A nakonec pumpa pod mostem, kde později pracoval starý pan Dvořák, je v současnosti čerpací stanice Robin Oil v ulici Strakonická v pražské Malé Chuchli.
  • V jedné z vedlejších rolí (úřednice OPBH) se mihne mladičká, teprve pětadvacetiletá Gabriela Osvaldová.
  • Jiřímu Bartoškovi bylo v době natáčení jednatřicet, ale uvidíte sami, že vypadal tak na osmnáct. Josefu Vinkláři bylo osmačtyřicet, Miroslavu Moravcovi a Jiřímu Krampolovi čtyřicet. A jakékoli výhrady můžeme mít ke scénáři poplatnému tehdejší době a režimu, vidět tyto pány herce v rozpuku mládí a na vrcholu sil, to vždycky stojí za to.
  • Dvojčata Ivanu a Květu si ve filmu zahrála identická dvojčata Jaroslava a Alena Pohlovy z Týniště nad Orlicí.
  • Režisér Otakar Fuka vystudoval filmovou a televizní režii na FAMU (1960) a v polovině 60. let krátce pracoval v Řecku. K první samostatné režii se dostal v roce 1971, kdy natočil kriminální film Svědectví mrtvých očí (zároveň byl autorem scénáře). Jeho další režijní i scenáristickou prací bylo sci-fi Akce Bororo (1972), kterému se dostalo značně rozdílného přijetí. Další roky jeho tvorby byly ve znamení dalších detektivek, v osmdesátých letech si krátce zkusil i pár veseloher a svůj zájem o historii zúročil v několika válečných filmech – Mys dobré naděje (1975) a Piloti (1988). Po skončení vlastního režírování se v devadesátých letech podílel na řadě filmů jako pedagogický dozor. Zemřel v roce 2012 v Praze ve věku šestasedmdesáti let.

Režie: Otakar Fuka Scénář: Otakar Fuka, Vojtěch Měšťan Kamera: Josef Hanuš Hudba: Jiří Šust Hrají: Josef Vinklář, Jiří Bartoška, Miroslav Moravec, Jiří Krampol, Jaroslava Pohlová, Alena Pohlová, Václav Lohniský, Karolina Slunéčková, Brigita Hausnerová, Jan Přeučil, Míla Myslíková, Gabriela Osvaldová, Jiří Kodet, Jiří Lír Rok uvedení: 1978

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný