26. června 2018 10:00
redakce Prima Living

Pověste je vysoko, ať se houpaj

Pro milovníky westernů fajnová záležitost. Pro fanoušky Clinta Eastwooda přímo povinnost! Žádná falešná uhlazenost (na jakou jsme zvyklí od dua Ford–Wayne), skvělá hudba a 92 % na filmovém serveru Rotten Tomatoes. Koukejte se v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Vinou devíti samozvaných soudců, kteří ho obvinili z krádeže dobytka a vraždy farmáře, visí teď mladý oklahomský rančer (Clint Eastwood) na stromě a čeká na milosrdnou smrt.

Ze spárů zubaté ho ale na poslední chvíli zachrání projíždějící šerif, který mu kromě života daruje ještě něco navíc.

Poté, co se zjistí, že je rančer nevinen, vyzbrojí ho devíti zatykači a možností se pomstít. S odznakem ruky zákona se tedy Jed Cooper vydává po stopách mužů, kteří ho málem zavraždili.

Pár věcí, které byste o Pověste je vysoko měli určitě vědět:

  • Jde o první snímek, který vzešel z Eastwoodovy vlastní produkční společnosti The Malpaso Company.
  • V padesátých a šedesátých letech vládlo westernu duo John Ford a John Wayne, jejichž filmy byly o vítězství práva nad samozvanými utiskovateli a zločinci. Pověste je vysoko je vlastně o tom samém, jen krapet drsnější, realističtější a hlavně z druhé strany. Veřejná poprava tu není líčena jako nástroj spravedlnosti, ale naopak – jako zábavná podívaná pro místní tupce, jež nepotřebuje hlubšího zkoumání, hlavně že je proces rychlý a rozsudek ještě rychlejší. Střílení je tu málo, stejně tak mrtvých, takže v tomhle směru to není úplně klasický western. Spíše bychom film přirovnali ke svému druhu ojedinělé výpovědi o první fázi zavádění práva a pořádku na Západě.
  • Jestli se někdy nějaký herec zcela našel v určitém žánru, je to Eastwood ve westernu. To sošné tělo, ta chůze, to téměř aristokratické držení hlavy! Lenivé, ospalé kočičí pohyby přecházející v bleskový postřeh při tasení zbraně. Na Clinta je prostě opět radost koukat.
  • Celková délka stopáže 114 minut, silná chytlavá hlavní melodie, která vám ještě dlouho po skončení filmu zůstane v hlavě, a jedna z nejlepších úvodních scén westernů vůbec (a otázka pro studenty medicíny: je něco takového vůbec z pohledu anatomie možné?)
  • A na závěr malý pohled do zákulisí: Zástupci filmového studia původně prosazovali, aby se režie snímku ujal někdo zkušenější, ale Eastwood trval na Tedu Postovi, se kterým měl výborné zkušenosti z jejich předchozí četné spolupráce. Jeden den se na place objevil producent snímku Leonard Freeman a začal dávat rozkazy a počínat si, jako by on byl tím hlavním. Zaskočený režisér Ted Post, se už už chystal zasáhnout, ale Eastwood ho zadržel. Šel a promluvil si s Freemanem sám a ten potom natáčení opustil a nikdy se už nevrátil. Všichni chtěli samozřejmě vědět, co mu řekl. „Jestli se na tomhle place objevíš ještě jednou, žádný plac tu nebude... žádní herci tu nebudou... žádný film nebude,“ zněla Clintova odpověď.

Režie:Ted Post Scénář: Leonard Freeman, Mel Goldberg Kamera: Richard H. Kline, Leonard J. South Hudba: Dominic Frontiere Hrají: Clint Eastwood, Inger Stevens, Ed Begley, Pat Hingle, Ben Johnson, Charles McGraw, Ruth White, Bruce Dern, Alan Hale Jr., Arlene Golonka, Dennis Hopper, L.Q. Jones

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný