1. dubna 2021 14:00

Poslušně hlásím: Z Marvana šel strach, jen svérázný komediant se vyděsit nenechal

Komedie Poslušně hlásím patří do zlatého fondu našich veseloher. Švejk v podání Rudolfa Hrušínského se dočkal doplnění mnoha skvělými postavami, mezi nimiž probíhaly i zajímavé vztahy.

V pondělí od 16:05 na Primě uvidíte legendární komedii s hvězdným obsazením, která navazuje na snímek Dobrý voják Švejk. Oba díly byly natočeny podle slavného románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války spisovatele Jaroslava Haška. Na place se sešla plejáda těch největších hereckých es. Jen namátkou: Rudolf Hrušínský, Jaroslav Marvan, Miloš Nedbal, Svatopluk Beneš, Jaroslav Vojta, František Filipovský, Vlastimil Brodský, Josef Hlinomaz, Václav Trégl, Ota Sklenčka nebo Eman Fiala.

Herecká podpora

„Dneska by se mohlo zdát, že dát dohromady takovou sestavu, aby měli všichni čas, nežárlili na sebe, že jeden má třeba víc prostoru na úkor toho druhého, muselo dát ohromnou práci, ale tenkrát to bylo úplně jednoduché. Všichni jsme to milovali a chtěli hrát, a pokud byl ještě k tomu tak povedený scénář jako u Švejka, tak o to více raději,“ popsal herec Jan Skopeček, který ztvárnil postavu kaprála.

Z natáčení mu nejvíce utkvěly zážitky na Jaroslava Marvana alias strážmistra Flanderku. Neherečce Janě Kovaříkové, která představovala bábu Pejzlarku, se z něj klepala kolena, jen když ho viděla. „On se k ní po celou dobu choval velmi přísně, nadřazeně. Odsekával jí a byl na ni nepříjemný. Docílil tím toho, že jakmile se jelo naostro, ten strach, který z něj ve své roli měla mít, předstírat vlastně ani vůbec nemusela. Ona se ho skutečně bála. Poté, co spolu dotočili všechny scény, přišel za ní a za všechno se omluvil. Jak se ukázalo, obávaný mistr, budící respekt i v civilu, který nesnášel, když někdo přišel na plac nepřipravený, měl dobré srdce a neskutečně jí tím pomohl,“ zavzpomínal herec.

Až příliš veselý společník

S kým si ale Marvan opravdu nesedl, to byl Jarka Pižla alias Pepek Vyskoč. Nevzhledný komik se snažil neustále a za každou cenu o pauzách bavit všechny okolo a mnohdy tím byl až otravný. „Byla to taková veselá, čistá duše, myslel to dobře... Všichni jsme ho tak brali. Marvan však měl rád svůj klid a Pižlovo chování mu lezlo dost na nervy. Přestože ho mockrát poslal do háje, Jarka se ale prostě nezbavil. Ten se odbýt nenechal,“ dodal Skopeček s úsměvem.

Svérázné hrdiny malých rolí ze Švejka však potkaly smutné osudy a svoji slávu si moc neužili. Představitelka báby Pejzlarky zemřela dva roky po natáčení, měsíc po svých sedmdesátých narozeninách. Pižla pak tři roky po ní, bylo mu šedesát let.

Komedii Poslušně hlásím uvidíte v pondělí od 16:05 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný