13. února 2017 09:59
Gabriela Gabrielová

Poplačte si s Mojí první láskou

Moje první láska - upoutávka

Hořko-sladký doják o první lásce, křehkosti dětské duše a bezstarostné atmosféře dospívání poznamenané drsnou realitou. Na tento povedený melodramatický film s dojemným příběhem se mrkněte na Prima MAX ve čtvrtek od 20.15 nebo v pátek v 15.15.

Těžko byste na začátku devadesátých let hledali do filmu roztomilejšího kluka, než byl právě Macaulay Culkin. Moje první láska (1991) se trefila přesně mezi Sám doma (1990) a Sám doma 2 (1992) a svezla se tak na vlně jeho nejryzejšího talentu. A Anna Chlumsky, představitelka Vady, je tu zrovna tak kouzelná.

Snímek stojí a padá na jejich výkonech a na citlivém zachycení dětských myšlenek – na tom, jak vnímají svět kolem sebe, s jakou bezstarostností lezou po stromech či jezdí na kole, jak prožívají první polibek a vyrovnávají se se strastmi, které jim život připravil do cesty. Konec patrně obrečíte, ale to nic nemění na tom, že Moje první láska je okouzlující záležitost.

Pensylvánie 1972. Jedenáctiletá Vada (Anna Chlumsky) žije sama se svým ovdovělým otcem Harrym (Dan Aykroyd), sklerotickou babičkou a strýčkem Philem v bytě nad otcovou rodinnou firmou – pohřebním ústavem. Většinu času tráví sama nebo se svým nejlepší kamarádem Thomasem (Macaulay Culkin). Vada má utkvělou představu, že trpí smrtelnou nemocí a občas upadá do depresí pramenících z pocitu viny za smrt své matky, která zemřela při jejím narození.

Jednoho dne se v domě objeví další osoba – na Harryho pracovní inzerát odpoví čerstvě rozvedená energická kosmetička Shelly (Jamie Lee Curtis). Zpočátku ji šokuje zjištění, že by měla vyměnit své zákazníky za mrtvé, ale nakonec nabídku přijme. Se vzrůstající nelibostí Vada sleduje náklonnost, která se postupně mezi jejím otcem a Shelly rozvíjí. Spolu s Thomasem dvojici špehují a dozvídají se, že Harry a Shelly se chystají vzít. Další ranou je pro Vadu chystaná svatba její tajné lásky, profesora tvůrčího psaní Bixlera. Pro útěchu a pochopení se dívka obrací k Thomasovi, se kterým prožívá první lásku. I ta je ale odsouzena k neúspěchu...

Možná vás bude zajímat, že...

  • Anna Chlumsky je dle stránky imdb.com ze sedmi osmin Češka a z jedné osminy Chorvatka. Tatínek Frank je čistokrevný Čech a maminka Nancy má chorvatsko-české kořeny.
  • Anna i Macaulay jsou oba skoro stejně staří, narodili se na konci roku 1980. V době uvedení filmu (v roce 1991) jim tedy skutečně bylo jedenáct.
  • Macaulay Culkin za své účinkování ve filmu obdržel celý milion dolarů a stal se prvním dětským hercem, který na tento honorář dosáhl (a ještě k tomu za vedlejší roli).

Prima MAX: čtvrtek ve 20.15 a v pátek v 15.15.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný