23. února 2021 06:00

Polibek draka: Jet Li byl tak rychlý, že se jeho pohyby musely pro kameru zpomalit

Ozývá se třískot skla. Ve vzduchu je cítit strach. Policejní stanice je napadena. Opravdu totiž dopálila jednoho čínského superhrdinu...

V pátek od 22:50 na Prima MAX uvidíte jednoho známého asijského hrdinu. Čínský policista Liu (Jet Li) měl v Paříži spolupracovat s francouzskými policisty. K jeho smůle ale uvidí, jak zkorumpovaný inspektor Richard (Tchéky Karyo) zastřelí nevinného. Ocitne se tak na útěku před celým policejním sborem.

Jeho jedinou naději představuje prostitutka Jessica (Bridget Fonda), kterou se rozhodne zachránit i s její malou dcerou. Boj dobra proti zlu bude velice nevyvážený. Liu má jen svoje pěsti, zatímco inspektor zbraně, podlé triky a Paříž plnou policistů, z nichž někteří jsou i inteligentní.

Polibek draka je další film oslavující bojové umění východu. Ikonu zběsilých výkopů a nohou rychlejších než mrknutí oka – Bruce Leeho – nahrazuje mladší a stejně sympatický Jet Li. Jeho postava plní úlohu pohádkového prince. Jenže nemá nablýskaný meč, ale již dosti omlácené pěsti, schovává se v kanalizaci a nezná Santa Clause. Na druhou stranu se vyzná v kuchyni a zvládne bojovat i s použitím žehličky. Jeho princezna je prostitutka o hlavu větší než on, kterou straší inspektor alias zlý drak.

Co jste o snímku Polibek draka nevěděli...

  • Režisér Chris Nahon musel některé bojové scény Jeta Li zpomalit, protože jeho pohyby byly pro kameru příliš rychlé.
  • Na scénáři se podílel Luc Besson, francouzský král akčních filmů, jako je Kurýr nebo Taxi. S Jetem Li natočil také snímek Utržený z řetězu, kde hraje otroka vychovaného jako bojového psa.
  • Jet Li se od sedmi let učil Wushu (wu znamená bojové a shu umění), čínský sport vzniklý na počátku 20. století. Ten se skládá ze specifických pohybů, kopů, úderů, skoků a není divu, že svými ladnými a rychlými pohyby okouzluje Evropany, kteří většinou jen tupě stojí a drží zbraň.
  • Atmosféru napětí udržují nejen kmitající končetiny Jeta Li, ale i hudba Craiga Armstronga, známého za hudbu k Moulin Rouge, za niž získal Zlatý glóbus. Má na svědomí také soundtrack k Lásce nebeské, Neuvěřitelnému Hulkovi nebo Velkému Gatsbymu s DiCapriem.

Akční Polibek draka uvidíte v pátek ve 22:50 na Prima MAX.

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný