9. února 2017 06:30
Gabriela Gabrielová

Poldové do nepohody: Channing Tatum a dalších 6 nejlepších akčních parťáků!

Jump street 21 - upoutávka

Protiklady přitahují kvalitní kriminální příběhy. Nejinak je to u Jump street s Channingem Tatumem v hlavní roli. V úterý ve 20.15 na Prima MAX.

To klišé známe všichni moc dobře – policejní kapitán si zavolá dva neposlušné, co možná nejvíce odlišné detektivy k sobě do kanclu, a udělá z nich tým.

Jenko (Channing Tatum) a Schmidt (Jonah Hill) se na střední škole nenáviděli, později se z nich na policejní akademii stanou nejlepší přátelé. Nepatří k těm nejlepším v policejním sboru, dostanou však šanci svou špatnou reputaci změnit. Jsou přiděleni k tajné policejní jednotce Jump Street.

Místo zbraní a policejních odznaků dostávají do výbavy pouhé batohy, aby se za přispění svého nedospělého vzhledu vmísili tajně mezi mládež. Problém je ale v tom, že dnešní dospívající mládež je docela jiná, než jaká byla před několika lety, a Schmidt s Jenkem zjišťují, že jejich představy o životě středoškoláků, ať už jde o sex, drogy, či rock'n'roll, jsou zcela k ničemu.

Přicházejí především na to, že se stále nevypořádali s celou řadou vlastních osobních problémů, kterým v průběhu dospívání čelili a úplně se s nimi doposud nevyrovnali. Musejí se postavit hrůze a nervozitě z toho, že jsou nuceni se vrátit znovu na střední školu, kde opět prožívají středoškolské problémy, o kterých si mysleli, že už jsou dávnou minulostí.

Zajímavosti:

  • Film byl inspirovaný seriálem z konce devadesátých let.
  • Channing Tatum roli ve filmu 2x odmítl. Napotřetí ho Jonah Hill přemluvil a vsadili se o to, že když bude mít film během otevíracího víkendu tržbu přes 35 milionů amerických dolarů, dá Jonah Channingovi pusu na špičku penisu. Ačkoliv Jonah prohrál, údajně nakonec k žádné puse nedošlo.
  • Postava Jenka, kterou ve filmu představuje Channing Tatum, byla také v původním seriálu Jump Street 21 (od r. 1987). Tehdy ji ztvárnil Frederic Forrest.
  • V přestřelce v hotelovém pokoji je za Jenkem (Channing Tatum) a Schmidtem (Jonah Hill) televize, ve které běží epizoda z původního seriálu, konkrétně s postavou důstojníka Harryho Trumana (Dustin Nguyen).
  • Schmidtovy (Jonah Hill) fotografie z dětství jsou skutečně snímky z dětství Jonaha Hilla, které pořídila jeho matka.
  • Jonah Hill kvůli roli ve filmu zhubl 18 kilogramů, aby zvládl fyzicky náročné scény.
  • V menších rolích agentů Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami DEA si zahráli Johnny Depp jako Tom Hanson a Peter DeLuise jako Doug Penhall, kteří pod stejnými jmény vystupovali v původním seriálu Jump Street 21 (od r. 1987). Coby policistka, u které si Schmidt a Jenko berou auto, se objevila také Holly Robinson Peete, která si v původním seriálu zahrála Judy Hoffs. Johnny Depp nakonec v titulcích není vůbec uveden.

V komedii Jump street 21 uvidíte, že princip parťáků nikdy nevyšel z módy. O tom, že má tahle praktika na čem stavět, se před tím můžete přesvědčit i ve výběru šestera nejlepších (policejních) párů.

6) Butterman a Angel, Jednotka příliš rychlého nasazení

Typ: Nešikovný tlusťoch vs. superpolda

Britské ostrovy se policejních buddy filmů nebo seriálů nikdy neštítily – Bodie a Doyle by ostatně mohli vyprávět. Přesto si buddy poldy dnes asociujeme spíše s Amerikou. Proto tolik oceňujeme snahu Jednotky příliš rychlého nasazení, v níž vedle sebe stanuly protipóly hrozného nešiky s veletělem Nicka Frosta a pinktlicha na předpisy s ksichtem Simona Pegga. Touhle komediální dvojicí ale pouze začínáme!

5) Kay a Jay, Muži v černém

Typ: Stařec a mlaďoch

Muži v černém rozhodně nebyli klasickou kriminálkou, když se ale na film kouknete s odstupem, policejní motivy se začnou rýsovat víc než zjevně. Jenom málokterému mainstreamovému filmu se navíc podařilo tak dobře zkombinovat dynamiku staříka a mladíka – dokonce ani ve Smrtonostné zbrani nebyl Murtaugh tak elegantní jako Tommy Lee Jones, který namísto sprintu za podezřelým raději letargicky usedá za volant. Navíc je to jeden z mála filmů, v němž dává smysl spárovat protiklady – Kay totiž za sebe hledá náhradu. Na ten smutný konec nikdy nezapomeneme, na rozdíl od pokračování.

4) White a Exley, L. A. – Přísně tajné

Typ: Drsoň a slušňák

Protiklady v L. A. – Přísně tajné fungují tak hromsky dobře právě proto, že se film dobrou polovinu své stopáže snaží nepůsobit jako buddy kriminálka. Prostě dlouhou dobu sledujeme spoustu postav, z nichž se dva detektivové nemají rádi, a nakonec na sebe po sérii událostí vzájemně zbudou – jenom spoluprací totiž můžou rozlousknout případ. Komplexní tapisérie Města andělů na konci 40. let se tak daří rozložit poldovské kriminálky solidně na prvočástice, a díky závěrečné brutální přestřelce spolu s nimi i diváky samotné.

3) Mulder a Scullyová, Akta X

Typ: Věřící chlap vs. skeptická ženská

Máme tu ale přepárkováno, což? Na ženské kolegyně v buddy kriminálce dochází pohříchu málo, vzácnou variací je však seriál (a dva filmy!) Akta X, a to ze zjevných důvodů. Chemie Muldera a Scullyové je jednoduše... notně odlišná od chemie testosteronem a potem přetékajících chlapáků (i když...). Na oba zvláštní agenty FBI se navíc nejen dobře dívá, ale správně se i poslouchají. Nestává se zase tak často, aby poldové (nebo agenti) padouchy přechytračili jinak než pěstmi a střílením.

2) Harris a Hoyt, Training Day

Typ: Drsoň a slušňák... znovu

Je vlastně otázka, jestli je Training Day, popisující první a možná i poslední den v životě nastupujícího nováčka, zástupcem buddy kriminálek. Jelikož se ale celý film zaobírá právě tím, že jeden polda zaučuje druhého, a pak kolem toho obtáčí odhalení, zvraty i finální pointu, je tu přítomnost policejních parťáků dost klíčová. A právě díky tomu, že se z premisy připomínající libovolnou kriminálku postupně stane docela jiný žánr, nezbývá než zvednout palce hodně vysoko!

1) Murtaugh a Riggs, Smrtonosná zbraň

Typ: Penzista vs. psycho

Jenže na trůnu je místo jenom pro jednoho... teda vlastně v tomhle případě dva. Smrtonosná zbraň sice rozhodně není prvním filmem, který s motivy buddy poldů přišel, ale rozhodně jej dokázal prodat a zpopularizovat tak mocně, že se při vyslovení policejních "parťáků" všem asi navždy vybaví upocený starý černoch a mladý šílený Australan – alias Murtaugh a Riggs. Solidní elán, s nímž série po tři a půl filmu dávkovala zvraty i humor kořenící z jejich vzájemné spolupráce, je jednoduše nezapomenutelný.

Ostatně i z něj čerpá Jump street 21, kterou uvidíte v úterý ve 20.15 na Prima MAX.

(lol)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný