1. července 2020 06:00
Gabriela Gabrielová

Podnikavá Joy: Jak se skutečné vynálezkyni vyplatilo naplnění amerického snu?

Vtipný a emocemi nabitý snímek vypráví příběh inspirovaný skutečným životem dívky, která učinila konec hadrům a špinavým rukám při vytírání a světu představila revoluční objev – mop s třásněmi. Září Jennifer Lawrence, Robert De Niro a Bradley Cooper.

Ve čtvrtek od 17.35 na Prima MAX uvidíte jeden nelehký životní osud. Jak praví motto snímku Joy, někdo má cestičku životem zametenou už od narození, někdo si ji musí umést sám. Nebo rovnou raději pořádně vytřít, stejně jako hrdinka našeho příběhu. Její předobraz autoři nalezli v opravdové ženě, podnikatelce Joy Mangano, která roku 1990 přišla s do té doby nevídanou věcí – mopem se zatočenými třásněmi, dneska už běžnou výbavou snad každé domácnosti.

Film z roku 2015 s Jennifer Lawrence v hlavní roli vypráví poměrně divoký životní příběh dívky, která jde v životě nekompromisně za svým snem a řídí se hlavně citem. Postupně se stává hlavou své výstřední rodiny i nezpochybnitelnou autoritou pro okolí. Zakládá firmu a na vlastní kůži poznává, co obnáší úspěch. Zažívá zradu i závist, proměnu přátel v protivníky, ale i opačně – proměnu nepřátel ve spojence.

Věděli jste o filmu Podnikavá Joy, že…

  • Skutečná Joy Mangano si nechala patentovat více než 100 vynálezů. Zmíněný mop byl prvních z nich.
  • Režisér snímku David O. Russel mluvil se skutečnou Joy pouze po telefonu. Již od začátku prohlašoval, že ač je film založený na reáliích života skutečné osoby, nechce snímek pojímat jako čistě autobiografický. Sám do příběhu zakomponoval další osoby a události inspirované významnými ženami americké historie a několik detailů života Joy pozměnil.
  • Jennifer Lawrence a Bradley Cooper si spolu v tomto snímku zahráli již počtvrté. V roce 2012 se objevili ve filmu Terapie láskou a v roce 2013 v kriminálním dramatu Špinavý trik. Oba filmy měl na svědomí stejný režisér jako Joy, David O. Russell.
  • Všechny tři velké herecké hvězdy – Jennifer Lawrence, Bradley Cooper i Robert De Niro, které s Davidem O. Russelem točily, byly za výkony v jeho snímcích nominovány na Oscary.
  • Většinu snímku má Jennifer Lawrence na hlavě paruku a ve scéně, kdy se stříhá, nejde tedy o její skutečné vlasy. I když právě v této scéně si prý omylem část svých vlasů skutečně ustřihla.

Režie: David O. Russell Scénář: David O. Russell Kamera: Linus Sandgren Hudba: West Dylan Thordson, David Campbell Hrají: Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper, Édgar Ramírez, Diane Ladd, Virginia Madsen, Isabella Rossellini, Dascha Polanco, Elisabeth Röhm, Susan Lucci, Laura Wright, Maurice Benard, Jimmy Jean-Louis, Ken Howard, Ray De La Paz Rok uvedení: 2015

Životopisný film Joy uvidíte ve čtvrtek od 17.35 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný