18. října 2020 06:00
redakce Prima Living

Podnikavá dívka: Melanie Griffith bojovala při natáčení komediální klasiky s děsivými démony

Když člověk cítí, že nechce shnít v neprosperujícím vztahu a podřadné práci, tak je čas na změnu. Zrzavé Tess se navíc naskytne jedinečná šance vyškrábat se na společenském žebříčku o pěkných pár pater nahoru. Takže když se objeví příležitost, Podnikavá dívka ji chytne a nepustí. O tom je přece Amerika!

V pondělí od 20:00 na Prima MAX uvidíte další z hereckých koncertů. Tess McGillová (Melanie Griffith) má dost špatných jobů, majetnických šéfů a svého nanicovatého přítele taky. Cítí, že má na víc a chystá se zaútočit na Wall Street. Vezme práci na pozici sekretářky v jedné velké finanční firmě. Šéfuje jí namyšlená a trochu falešná manažerka Katharine Parkerová (Sigourney Weaver).

Poté, co se Katharine zraní při lyžování a skončí v nemocnici, má mladičká sekretářka Tess převzít pracovní povinnosti své nadřízené. Protože se Tess zároveň stará i o její byt, rozhodne se, že si zahraje na svoji šéfku se vší parádou. Obzvlášť poté, co zjistí, že ji Katharine podvedla. Ještě před úrazem totiž Tess své šéfové předložila skvělý investiční nápad. A Katharine slíbila, že jej předloží klientovi. Následně však Tess řekla, že klient nemá o investici zájem. Přitom však Katharine prezentovala klientovi ten nápad jako svůj.

Tess vrací úder a v roli Katharine skvělý obchod sama rozjede. Dokonce se jí podaří okouzlit i pohledného byznysmena Jacka Trainera (Harrison Ford), na kterého si dělala zálusk také její šéfová. A sladká romance je na světě!

Jako ve všech filmech o záměně osob, i v romantické office komedii Podnikavá dívka (1988), nakonec praskne, že Tess je jen sekretářka a nikoli manažerka. Ano, jistě… neměla se vydávat za svoji šéfovou. Ale ve světě financí je to boj o přežití. A Tess jen chtěla využít tu šanci. Podaří se jí přesvědčit Jacka a obchodní partnery, že není podvodnice, ale talentovaná obchodnice?

Ve filmu Podnikavá dívka se těšte na:

 • Super herce! Melanie Griffith, Harrison Ford a Sigourney Weaver nezklamou
 • Velká foukaná! Neskutečně božské „eighties“ účesy
 • Vycházející hvězdy v malých rolích (Kevin Spacey, David Duchovny)
 • Cool newyorská scenérie
 • Maximální! Neuvěřitelně obří vycpávky ramen na ženských sakách a šatech
 • Best song! Oskarová píseň Let the River Run

Herci – natáčení – info:

 • Ve snímku Podnikavá dívka se jednoduše povedl casting. Melanii Griffith a Harrisonu Fordovi jako ústřední dvojici to neskutečně sekne. Ford je v komediální roli vysloveně roztomilý a Sigourney Weaver se zase neskutečně vyřádila v roli nesympatické šéfky.
 • Režie se ujal naprostý profík, režisér Mike Nichols, který inkasoval Oskara už za svůj druhý film (Absolvent, 1967). On byl ostatně na Oskara nominován už za svůj filmový debut Kdo se bojí Virginie Volfové (1966). Legendární režisér natočil například filmy Hlava 22 (1970), Silkwoodová (1983), Vlk (1994), Barvy moci (1998). Z posledních filmů je to třeba snímek Na dotek (2004).
 • Podnikavá dívka byla nominována na 6 Oscarů. Nakonec bodovala alespoň hlavní píseň Let the River Run od Carly Simon. Dvě hlavní herečky se musely spokojit jen se Zlatými glóby.
 • Jako přijímací foyer finanční firmy The Petty Marsh, kde Tess McGillová pracovala, posloužil vestibul 7. patra v budově World Trade Center. Ta byla do základů zničena při teroristických útocích 11. září 2001.
 • Romantická komedie z kancelářského prostředí Podnikavá dívka se stala v roce 1988 slušně vydělávajícím filmem. Natočil se za 28 milionů dolarů, ale jeho tržby celosvětově překročily 102 milionů.
 • Herečky Sigourney Weaver a Melanie Griffith se v rámci příprav na film musely „zaškolit“ ve své práci. Absolvovaly několik pracovních porad manažerek a sekretářek.
 • Pro roli Tess uvažoval režisér Nichols také o Michelle Pfeiffer anebo Meryl Streep. O roli měly velký zájem také herečky Brooke Shields anebo Geena Davis.
 • Roli Tessiny kamarádky Cyn, která kromě šílených foukaných účesů nosí také příšerně divoké oční stíny, hraje skvělá Joan Cusack.
 • V průběhu natáčení se Melanie Griffith potýkala se závislostí na alkoholu a kokainu. Jednou prý dokonce přišla na plac v takovém stavu, že se celá produkce musela zastavit a čekalo se, až se dá herečka do pořádku. Griffith přišla díky tomuto incidentu o 75 tisíc dolarů. Na naléhání režiséra Mikea Nicholse se šla herečka léčit a dodnes je mu prý vděčná, že ji k tomu donutil.

Režie: Mike Nichols Scénář: Kevin Wade Kamera: Michael Ballhaus Hrají: Harrison Ford, Sigourney Weaver, Melanie Griffith, Alec Baldwin, Joan Cusack, Philip Bosco, Nora Dunn, Oliver Platt, Kevin Spacey, Olympia Dukakis, Jeffrey Nordling, David Duchovny

Komedii Podnikavá dívka uvidíte v pondělí od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný