16. června 2019 12:00
redakce Prima Living

Pít mlíko? Nikdy! Aspoň o to se snaží Parta hic

Příběh komediálního filmu z hornického prostředí Parta hic (1976) stojí na předpokladu, že správný chlap, natož horník, se nikdy nemůže snížit k tomu pít mléko před ostatními chlapy. A ještě větší potupa by byla, kdyby ho k tomu donutila ženská. Ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!

Mladá lékařka Alice nastoupí jako závodní doktorka na šachtu Mír. Dobře ví, jaké onemocnění trápí horníky nejčastěji. Je to silikóza, při které se horníkům pomalu ničí plíce neustálým vdechováním malinkých částeček, které obsahují oxid křemičitý.

Alice Váňová je ale přesvědčená, že pomocí dostatečného přísunu mléka, se vytvoří tzv. kalciová bariéra a nemoc se zastaví. Rozhodne se, že na to napíše výzkum. Jenže pro ten potřebuje partu dobrovolníků, kteří budou pravidelně pít mléko. Brrrrr!

Ale kde najít chlapy, kteří se místo piva budou napájet mlíkem jako mimina? Nikdo se nehlásí, a tak to dostane příkazem parta svérázných horníků, kterým nikdo neřekne jinak než Parta hic. Jenže Krasin, Mašín, Primář, Kubík, Justa, Kynkal a Fousek se nechtějí jen tak dát a experimentu se všemožně vyhýbají. Kdo nakonec vyhraje a kdo podlehne? Krásná doktorka, nebo chlapi z Party hic?

Skvěle obsazenou českou komedii Parta hic si pro pobavení pusťte ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!

Herecká esa v akci

  1. Kdo je kdo v Partě hic? Předákem Party hic je Ota Chochola zvaný Krasin, kterého si zahrál Vladimír Menšík. Sekundují mu Jan Skopeček v roli Mašína, Josef Kemr jako horník Hnízdo alias Primář, Josef Dvořák v roli Honzy Kubíka, mladičký Ivan Vyskočil jako Vašek Justa, Jiří Krampol neboli Franta Fousek a horníka Kynkala, který je též amatérským kouzelníkem, vystřihl Petr Nárožný.
  2. Urputnou lékařku Alici Váňovou hraje Regina Rázlová. Ve vedlejších roličkách se můžete těšit na Jaroslava Moučku, Václava Babku, Ladislava Trojana, Mílu Myslíkovou nebo Dagmar Veškrnovou. Uvidíte i Karla Gotta!
  3. Jako u ostatních mírně propagandistických filmů, které režiséři dostávali komunistickým vedením k natočení, aby mohli vůbec pracovat dál, také Hynek Bočan si do filmu obsadil co nejvíce výborných herců té doby.

Drby – klepy – info:

  • Film Parta hic byl veleúspěšný. Jen do kin na něj přišlo přes milion diváků. Díky mezinárodně srozumitelnému příběhu se navíc dobře prodával i do ostatních států východního bloku.
  • Josef Dvořák přišel během natáčení o přední zuby ve rvačce. Produkce tak řešila akutní problém, jak mu ze dne na den zajistit protézu.
  • Herci točili scény fárání do dolů a nějaké scény přímo v důlních šachtách. Jednou prý došlo i k závalu a ve štábu panoval opravdu strach.
  • Vladimír Menšík musel do dolu sfárat i s lékařem. V podzemí mu hrozily astmatické záchvaty.
  • Točilo se v Praze a Ostravě. Herci prý létali často letadlem, aby stíhali natáčení v Ostravě i hraní divadla v Praze.

Režie: Hynek Bočan Kamera: Michal Kulič, Jiří Šámal Hudba: Ladislav Štaidl Hrají: Václav Babka, Vladimír Menšík, Jan Skopeček, Josef Kemr, Josef Dvořák, Ivan Vyskočil, Petr Nárožný, Jiří Krampol, Regina Rázlová, Karel Gott, Jaroslav Moučka, Jaroslav Satoranský Rok uvedení: 1976

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný