13. prosince 2020 06:00
redakce Prima Living

Pí a jeho život: Jak se natáčel technicky přelomový oscarový velkofilm?

Snímek Pí a jeho život doslova ovládl 85. udělování cen Oscar. Získal ocenění za režii, kameru, zvláštní efekty a originální hudbu. Jaké je to zůstat sám uprostřed oceánu s divokými zvířaty?

Ve středu od 20:00 na Prima MAX uvidíte jednu zásadní filmovou událost. Hlavní hrdina Pí vyrůstal v indické zoologické zahradě, kterou založil jeho otec. Možná by exotickou živnost převzal, kdyby se rodina nerozhodla přestěhovat do studené Kanady, a to i s některými zvířaty, jejichž prodejem si chtěli zajistit snazší start v nové zemi. Proti tomu se ovšem postavily přírodní živly, které jedné bouřlivé noci potopily nákladní loď, na níž se Pí s rodiči a bratrem plavil.

Chlapec se šťastnou náhodou ocitl v záchranném člunu, který zůstal uprostřed oceánu jako jediná připomínka katastrofy. Nezachránil se však sám, spolucestující tvořili poraněná zebra, hyena, samice orangutana a Richard Parker. To nebyl další přeživší člověk, ale mohutný bengálský tygr, který si rozhodně nemyslel, že by se v nouzových podmínkách mělo něco měnit na přirozeném průběhu potravního řetězce. Tak začala neskutečná plavba, během níž se chlapec musel proměnit v muže, aby dokázal obstát v konkurenci jednoho z největších predátorů naší planety a přežít strastiplnou pouť k pevnině.

Zajímavosti o filmu Pí a jeho život:

  • Během natáčení málem došlo k utonutí hlavní zvířecí hvězdy – samotného tygra, který musel být vytažen z vody pomocí lan.
  • Režisér Ang Lee obsadil Suraja Sharma do úlohy Pí Patela pro jeho nevinný vzhled a výrazné oči.
  • V rámci konzultace najal Ang Lee Stevena Callahana, jenž přežil sám na lodi po dobu 76 dní, a to po ztroskotání lodi v Atlantiku.
  • Ve filmu se objevil i sám jeho režisér, a sice jako postava na lodi, beroucí si před matkou Pí tác s jídlem.
  • Masožravý ostrov má tvar ležícího indického boha Vishna.
  • Do role Yanna Martela tvůrci původně zvažovali obsazení Andrewa Garfielda.
  • Většina scén vznikala v prázdném bazénu s klíčovacím pozadím a s člunem na trenažéru, který zajišťoval pohyby způsobené vlnami oceánu.

Režie: Ang Lee Předloha: Yann Martel (kniha) Scénář: David Magee Kamera: Claudio Miranda Hudba: Mychael Danna Hrají: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain, Tabu, Gérard Depardieu, Rafe Spall, Andrea Di Stefano, Jian-wei Huang, James Saito, I-Chen Ko Rok uvedení: 2012

Dobrodružný film Pí a jeho život uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný