18. prosince 2017 12:00

Petr Kostka vám ukážet, že Pátek není svátek

Užijte si první setkání s hodně temperamentní manželskou dvojicí Novákových a jejich dvěma dcerami v komedii Otakara Fuky Pátek není svátek.

Hlavní roli akčního tatínka Karla Nováka, který dokáže stihnout všechno a v pracovní době zařídit ohromné množství soukromých úkolů, si zahrál s velkou chutí Petr Kostka. Možná i proto, že sám měl v té době doma poměrně početnou rodinu a o podobné úkoly jistě nebyla nouze.

Potěší vás výborní herci

Koncem sedmdesátých let bylo shánění různého nedostatkového zboží pomalu národním sportem stejně jako chataření a kutilství, kterému propadaly tisíce rodin víkend co víkend. A to všechno pan Novák zvládal na jedničku. Hnacím motorem přitom byla jeho ambiciózní žena Eva v podání Jorgy Kotrbové, která mu často zpestřovala život pořádnou hádkou – třeba kvůli nedostatkovým fošnám. Nakonec i ty se Karlovi podařilo zajistit, ale netušil, že při cestě na chatu během pracovní doby ho natočí televize a záběry uvidí jeho šéf….

Pátek není svátek působil v roce 1980, kdy měl premiéru v kinech, jako podařená komunální satira, která nastavovala zrcadlo občanům s maloměšťáckými sklony, použijeme-li tehdejší výrazivo. Diváci si v ní ale našli i další téma – manželských a rodinných vztahů, které byly vystiženy skvěle a bez ohledu na politický režim. Proto se na tento film dá koukat i dnes. Navíc potěší výborné výkony hlavních představitelů. Překvapí i přítomnost legendární herečky Nataši Gollové v malé roli vrátné, roztomilý je také Jiří Kodet jako někdejší milenec Evy Novákové.

Dvě Magdy aneb Jarka a Mirka

Karel Novák má ve filmu dvě dcery: Jarku a Mirku. Mladší Jarku si zahrála Magda Bičíková, v té době jedenáctiletá. Nebyla to zdaleka její první zkušenost před kamerou. Poprvé si před ní stoupla v devíti letech v seriálu určeném pro mateřské školky Roste, kvete, zelená se. Jak ale dnes vzpomíná na natáčení filmu Pátek není svátek?

„Natáčení ve filmovém studiu Barrandov bylo dobrodružství, na které se hned tak nezapomíná; navíc jsem hrála zlobivé dítě, což byla náramně vděčná role. Na kamerových zkouškách si z možných adeptek na roli Jarky a Mirky vybírali na základě scény, kdy spolu obě sestry tajně popíjí víno a vedou přemoudřelé řeči o manželství. S Magdou Reifovou jsme se do toho položily s takovou vervou, že se nám povedlo režiséra i přihlížející štáb už na kamerovkách rozesmát, takže nás nakonec obě vybrali. Rozhodovalo i to, že jsme byly svým rodičům – Petrovi Kostkovi a Jorze Kotrbové – i fyzicky podobné. Můj děda, Jaroslav Vlk, byl opravdu jako by Petrovi Kostkovi z oka vypadl, měli stejné oči, stejné rysy a dokonce i stejně jiskřivý temperament, takže mi pan Kostka nepřipadal ani trochu cizí.“

K tomu dodejme, že Jaroslav Vlk byl talentovaný ochotník, ale před nejistou dráhou herce, kterou mu nabídli dokonce ve Vinohradském divadle, dal přednost zajištěnější kariéře učitele. Stal se z něj průkopník ve vzdělávání dětí s mentálním hendikepem a různými poruchami učení, byl také literárně nadaný a psal texty k písničkám. Herecké geny Magdalena Bičíková podědila právě od něj stejně jako jeho nejmladší dcera, Kateřina Vlková. Ta malou Magdu kdysi před kameru přivedla, sama herectví vystudovala a působí dnes jako profesorka na pražské státní konzervatoři. Magdalena Bičíková v dospělosti přešla od herectví k médiím, věnuje se public relations a pořádá tréninky v oblasti komunikace.

  • Režie: Otakar Fuka
  • Scénář: Jiří Just a Otakar Fuka
  • Kamera: Josef Illík
  • Hudba: Petr Hapka
  • Hrají: Petr Kostka, Jorga Kotrbová, Magdalena Reifová, Magdalena Bičíková, Zdena Hadrbolcová, Laďka Kozderková, Jiří Kodet, Jana Andresíková, Nina Divíšková, Nataša Gollová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný