26. února 2018 12:00
redakce Prima Living

Peter Sellers alias Růžový panter znovu zasahuje

Slavný inspektor Clouseau a jeho protějšek vrchní inspektor Dreyfus se opět setkávají. Nalaďte se na vlnu ulítlých gagů, vtipů a hlášek, kterým Peter Sellers dokáže dát správné grády.

Narazí-li kosa na kámen, lítají jiskry široko daleko. Není sice příliš jasné, kdo v případě těch dvou géniů – tedy inspektora Clouseaua a jeho bývalého nadřízeného vrchního inspektora Dreyfuse – je tou kosou a kdo kamenem, faktem ovšem zůstává, že pro ně oba není svět dost velký.

Clouseauovy eskapády přivedly Dreyfuse do blázince a i když jeho psychiatr dělá, co může, i když se už už zdá, že je ten nebožák definitivně vyléčen, stačí jedno setkání těch dvou a všechno se zřítí jako domeček z karet. Může se někdo divit Dreyfusovi, že se rozhodl tuto neudržitelnou situaci jednou přovždy vyřešit? A jeho plán, jak se zbavit nenáviděného soka, je – jak jinak – ďábelsky geniální!

Jak šel čas s „Panterem“

  • Série bláznivých komedií o neschopném francouzském inspektorovi Clouseauovi se poprvé uvedla v roce 1963 snímkem Růžový panter.
  • Druhý díl – Komisař Clouseau na stopě (1964) – původně vůbec neměl být o Clouseauovi. Filmové studio ale zavolalo Blakea Edwardse, režiséra „Pantera“, aby projekt, s jehož přípravou nebyli šéfové spokojeni, zachránil. Edwards pozměnil scénář, dosadil Clouseaua a navázal na úspěch svého snímku. Oproti prvnímu dílu pak film obohatil ještě o postavy komisaře Dreyfuse či asijského sluhy Kata, kteří se následně objevovali i v dalších příbězích. Mnozí paradoxně označují dvojku Pantera za nejpovedenější.
  • Po více než desetileté odmlce se Panter vrátil: Návrat Růžového partnera (1975) a Růžový panter znovu zasahuje (1976). Tyto dva snímky pochází rovněž z dílny Blakea Edwardse, který k nim dokonce vytvořil scénář. Oba skripty vznikly jako varianty k zamýšlenému seriálu o nešikovném detektivovi, ale Edwards je nakonec přetvořil do filmové podoby. Následovala Pomsta Růžového pantera (1978) a Stopa Růžového pantera (1982), kde se role inspektora Clouseaua naposledy ujal Peter Sellers. Snímek byl veřejnosti představen až dva roky po hercově smrti, jehož dlouhodobé problémy se srdcem dostihly ve věku čtyřiapadesáti let.
  • Kletba Růžového pantera (1983) tak byla poprvé bez Clouseaua. Zastoupil ho pro změnu nejneschopnější americký polda (Ted Wass), ale stále se tu setkáváme se starými známými, například vrchním inspektorem Dreyfusem či Clouseauovým bývalým sluhou Katem.
  • Původní Edwardsovu sérii pak uzavírá Syn Růžového pantera (1993), kde se o katastrofy stará nemanželský syn Clouseaua – strážník Gambrelli.

Režie: Blake Edwards Scénář: Blake Edwards, Frank Waldman Kamera: Harry Waxman Hudba: Henry Mancini Hrají: Peter Sellers, Herbert Lom, Lesley-Anne Down, Burt Kwouk, Colin Blakely, Dudley Sutton, Jerry Stovin, Julie Andrews, Omar Sharif, Jackie Cooper, Deep Roy, Geoffrey Bayldon, Chris Langham Rok uvedení: 1976

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný