12. července 2021 05:45
redakce Prima Living

Perfektně vystavěný Most špionů v thrilleru bratrů Coenových

Most špiónů - upoutávka

Thriller z pera bratrů Coenových (Tahle země není pro starý, Big Lebowski, Fargo) v režii Stevena Spielberga a s Tomem Hanksem v hlavní roli. Je potřeba psát ještě něco dalšího? Vlastně ano. Čas! Tak tedy: úterý 13. července ve 20:00 na Primě.

Více než deset let po odvrácení hrozby fašismu stojí svět po kolena v novém konfliktu: studená válka mezi Spojenými státy a Sovětským svazem je v plném proudu, napětí mezi novými světovými velmocemi je téměř hmatatelné. A právě v této napjaté situaci je v New Yorku odhalen ruský zvěd Rudolf Abel (Mark Rylance), vlastním jménem Viljam Fišer, který v Americe řídil celou síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal šifrované zprávy – i proto vyšetřování dostalo název Případ dutého nikláku.

Chystá se soud a vyšetřovatelé stojí před nelehkým úkolem: najít pro Abela obhájce. Jejich výběr nakonec padne Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, který případ přes počáteční obavy přijímá. Je mu jasné, že tak nepopulární kauza mu slávu nevynese, ale zvítězí touha dopřát Abelovi spravedlivý soud. Během procesu se mezi muži vytvoří pouto založené na vzájemném respektu a úctě a v plamenném závěrečném projevu uchrání Donovan svého klienta před trestem smrti. Abel je nakonec odsouzen k „pouhým“ pětačtyřiceti letům vězení.

Na celou kauzu by James téměř zapomněl, kdyby o tři roky později nezaklepali agenti CIA na jeho dveře podruhé. Rusové ve svém vzdušném prostoru sestřelili americký průzkumný letoun a vládní agentura se obává, že zajatý pilot vyzradí pod tlakem krutých výslechů přísně tajné informace. Agenti přesvědčí Donovana, aby se stal členem záchranné mise a odcestoval do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela za amerického letce.

Po příjezdu do Evropy se ale Donovan dozvídá ještě o jednom zadrženém americkém občanovi – o studentovi, který byl nedávno zatčen ve Východním Berlíně. James se navzdory jasným instrukcím CIA soustředit se pouze na letce rozhodne dostat je domů oba. A rozehraje přitom setsakramentsky nebezpečnou hru.

Co jste možná o filmu Most špiónů netušili…

  • Snímek vychází ze skutečné události. Natáčení byl například přítomen syn zadrženého pilota Francis Gary Powers mladší, který si tu zahrál i epizodní roli agenta CIA (ve scéně předstartovní instruktáže u inkriminovaného letounu U2 se na pilota Powerse / herce Austina Stowella na chvíli udiveně zahledí).
  • Natáčení probíhalo na podzim roku 2014 mimo jiné i v Německu a na filmování scény výměny zajatců se přijela podívat kancléřka Angela Merkel.
  • Po filmech Zachraňte vojáka Ryana (1998), Chyť mě, když to dokážeš (2002) a Terminál (2004) šlo již o čtvrtou spolupráci Spielberga a Hankse.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný