2. července 2018 14:48
redakce Prima Living

Pějme píseň dohola… z plna hrdla, z plných plic

Debutující parta pozdějších kmenových členů divadla Sklep se v polistopadovém rauši roku 1989 rozhodla natočit původně drama, nakonec však satiru, která si nezaslouží být zapomenuta. Hořkou komedii, na které je jasně patrná sklepácká poetika, si určitě pusťte ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Kdo žil v minulém režimu, má v mysli nesmazatelně vryté i pionýrské tábory. Někdy celkem fajn, někdy spíš trapné organizované volno dětí v socialistickém Československu patřilo zkrátka k fenoménu doby. A právě o jednom takovém pionýrském táboru se rozhodli natočit svoji prvotinu studenti či čerství absolventi FAMU, kteří na sebe svými pracemi upozornili již na škole.

Debutující scenáristé Jan Hřebejk a Petr Jarchovský dali dohromady příběh, kterého se režijně ujal debutující Ondřej Trojan spolu s debutujícím kameramanem Asenem Popovem. Obsazení hlavních rolí převážně neherci či hereckými osobnostmi, které byly za minulého režimu odstaveny na vedlejší kolej, dává filmu osobitý šmrnc a amatérismus povyšuje na záměr. Nakonec i samotný scenárista Jan Hřebejk o snímku prohlásil, že je tak „trapný“, že patří k jeho oblíbeným.

Téměř zletitý Ondra přijíždí jako praktikant na pionýrský tábor. Seznamuje se s hlavním šéfem zvaným Bizon, s vedoucím nejmenších Jarouškem, s kulturistou Bobem, s krásnou, ale prudérní zdravotnicí Vendulou, s údržbářem Čadou a dalšími figurkami společného podniku. Pionýři kouří a hrají vadí-nevadí, vedoucí hrají hru „HU“. Stydlivý Ondra se pokouší sblížit s Vendulou a konečně se zbavit statusu panice, Bizon nezřízeně pije. Kdo se byť jen jednou podobné mládežnické taškařice účastnil, dá tvůrcům za pravdu. Tahle komedie je přesná v jednotlivých detailech, prototypech postav i scénách… všechno to zkrátka sedí.

Co jste možná o filmu Pějme píseň dohola nevěděli…

  • Když herec Jiří Šašek kývl na roli správce Čady, udělal tím scenáristům Hřebejkovi a Jarchovskému obrovskou radost. Pro ně byl herec legenda, přestože kvůli své politické minulosti prožil drtivou většinu svého života na černém listu komunistických představitelů země a v televizi ani ve filmu prakticky neúčinkoval.
  • Úplně poprvé si ve filmu zahrála i tehdy mlaďounká a neznámá Aňa Geislerová.
  • V jednom z rozhovorů se scenárista Jan Hřebejk podělil o humornou příhodu ze dne, kdy se poprvé vydal na snímek do kina. Prodavač lístků mu prý film upřímně zkritizoval a snažil se ho od jeho výběru odradit.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný