6. února 2018 06:22
redakce Prima Living

Paul Newman jako soukromý detektiv Harper na stopě zmizelého milionáře

Harper - upoutávka

Kdo je Harper? Je to drsný chlap, co dostává kvůli své práci ránu za ranou. Zároveň má neuvěřitelně modré oči a láme jedno ženské srdce za druhým. Jenže teď je ponořený do případu zmizení floridského boháče Ralpha Sampsona. A nic ho nezastaví, dokud nevyčmuchá, co se s obětí stalo. V pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Z americké detektivky Harper (1966) se stala klasika svého žánru. Navíc ve filmu zazářila tehdy již velká star Paul Newman. Devětatřicetiletý herec měl na svém kontě již dvě nominace na Oscara. Scénář k detektivce Harper napsal William Goldman podle knihy spisovatele Rosse MacDonalda Pohyblivý terč.

Co vás při sledování filmu Harper čeká:

 • Velmi chytrý detektivní příběh
 • Všichni jsou podezřelí! Až do konce nebudete tušit, kdo zločin spáchal
 • Několik slušných soubojů muž proti muži
 • Hvězdné hollywoodské obsazení!
 • Pomalejší tempo – viděno z dnešního pohledu rychlých střihů
 • Celé natáčení probíhalo v Kalifornii – slunce, luxusní domy, průzračné bazény, drahá auta

Vymakanou americkou detektivku Harper si pusťte v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Děj filmu Harper:

Detektiv Lew Harper (Paul Newman) je soukromé očko se sídlem v Los Angeles. Jeho manželství s půvabnou Susan (Janet Leigh) je v troskách z jediného důvodu – práce. Poslední klientkou zarputilého, i když zatraceně sexy detektiva je velmi zámožná žena Elaine Sampsonová (Lauren Bacall). A Harperův úkol? Najít paní Samsponové jejího muže. Ralph Sampson totiž zmizel před 24 hodinami. Vracel se z Las Vegas a od jeho výstupu na letišti Van Nyus o něm nikdo nic neví. Madam Sampsonová manžela podezírá, že má románek s nějakou ženou.

Podle vyšetřování to vypadá, že nikdo nemá pana Sampsona příliš v lásce. Ani jeho žena Elaine ani jeho dcera Miranda (Pamela Tiffin). Okolo rodiny Sampsonových se ale motají i další postavy, které by mohly být podezřelé a možná i nebezpečné? Ať je to rodinný právník Albert Graves (Arthur Hill), pilot zmizelého boháče a zároveň přítel slečny Mirandy Allan Taggert (Robert Wagner) a dále několik zvláštních žen. Alkoholička Fay Estabrooková (Shelley Winters) bývala nadějnou filmovou hvězdou a zmizelý Ralph Sampson měl vystavenou její fotografii. Záhadou je také, jakou roli v životě Ralpha Sampsona hrála jazzová zpěvačka Betty (Julie Harris), která je částečně troska, jež bere drogy, přesto však velí drsnému vyhazovači Paddlerovi (Roy Jenson)…

O život jde v tomhle případě nejen zmizelému panu Sampsonovi, ale i Lew Harperovi. Vyřeší detektiv tento velmi zamotaný případ?

Harper se stal hitem!

 • Paul Newman (1925–2008) si zahrál neústupného detektiva Lew Harpera když mu bylo 39 let.
 • Film natočil režisér Jack Smight s rozpočtem 3,5 milionů dolarů. Detektivka z luxusního světa však přišla divákům v Americe tak k „chuti“, že vydělala jen v USA 12 milionů.
 • Denní natáčecí taxa hlavního herce Paula Newmana byla 100 dolarů. Pro srovnání cena nového auta v roce 1966, kdy šel film do kin, byla 950 dolarů, 4 litry benzínu (galon) 0,32 dolaru a 4 litry mléka by stály rovný dolar.
 • Věděli jste, že Paul Newman byl barvoslepý a díky této vadě vděčíme tomu, že natočil tolik geniálních filmů? Newman se totiž původně chtěl stát vojenským pilotem, ale kvůli barvosleposti musel létání opustit. Přes podnikání v obchodě svého otce se teprve dostal k herectví.
 • Detektiv Harper se v knižní předloze jmenuje Archer. Bylo nutné změnit příjmení hlavního hrdiny, a to vzhledem k tomu, že studio koupilo práva pouze na jeden díl z detektivní knižní série, a sice právě na novelu Pohyblivý terč.
 • I když jiné zdroje uvádějí, že jméno Harper a také název filmu bylo vybráno proto, že Paul Newman měl za sebou několik úspěšných snímků, jež také začínaly na písmeno H. Producenti údajně chtěli v této „háčkové“ tradici pokračovat. Úspěch měly filmy Hud (1963), The Hustler (1961) a později Hombre (1967).
 • Lew Harper řídí ve filmu trochu otlučené stříbrné Porsche 356 A Speedster. Těchto vozů bylo vyrobeno jen 140 kusů. Cena takového kompletně zrekonstruovaného veterána 356 Speedstera se na aukci v součanosti vyšplhá i na 300 tisíc dolarů.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný