21. března 2018 10:10
redakce Prima Living

Patriot Mel Gibson má v ruce tomahavk a v srdci pomstu

Mel Gibson již jednou ve filmu Statečné srdce dokázal, jak moc mu sednou bojovně patetické postavy mužů, kteří brání svoji zemi, národ, rodinu. Ve filmu Patriot původně válčit vůbec nechce, ale potřeba ochránit svoje děti a domov před zlem a krutostí ho opět dožene k boji. A bude prolito mnoho krve! V pátek ve 23.20 na Prima MAX!

Veterán z francouzsko-indiánské války Benjamin Martin (Mel Gibson) chce vést spořádaný život, farmařit na své plantáži v Jižní Karolíně a vychovávat sedm dětí. Je na to sám, protože milovaná žena Elizabeth mu zemřela. Jenže historie se znovu prožene doslova pod jeho okny a on je do ní přes svůj odpor opět vtažen.

Schyluje se k válce o nezávislost Ameriky. Britské jednotky si nárokují poslušnost amerických kolonií, zavádějí nesmyslné daně, nemilosrdně vypalují domy a mstí se na rodinách mužů, kteří se přidali k tzv. kontinentální armádě. Dobrovolně narukoval také Benjaminův nejstarší syn Gabriel (Heath Ledger).

Po jedné z bitev se raněný Gabriel ukryje na farmě svého otce, kde ho však vypátrá sadistický britský plukovník Tavington (Jason Isaacs). Ten nařídí, aby Gabriela odvedli k popravě a celou farmu spálili. Benjaminův druhorozený syn Thomas chce bratra osvobodit, ale Tavington ho zastřelí jako psa. Dům je v plamenech, Benjamin musí děti ukrýt do bezpečí ke švagrové Charlottě (Joely Richardson) a pak se vydává pronásledovat jednotku, která zajala Gabriela.

Po úspěšné osvobozovací akci proti velké přesile se Gabriel vrací do armády a Benjamin se stává hlavou místní domobrany. Společně bojují proti narůstající brutalitě Britů. Vydrží do příchodu posil z Franice, která budoucí Američany v boji proti armádě britské monarchie podporuje? A kolik z Benjaminových dětí ještě bude muset umřít?

Dobrodružstvím nadupané válečné drama Patriot s Melem Gibsonem uvidíte v pátek ve 23.20 na Prima MAX!

Pozor drsné!

  • Výborná scéna lesního osvobozování Gabriela, kdy zakrvácený Gibson svým tomahavkem vraždí jednoho britského vojáka po druhém. Těšte se na Melův typicky šílený výraz ve tváři.
  • Útlocitnější povahy dávejte pozor poměrně naturalistické propichovačky, během bitev a soubojů. V 18. století se zkrátka ještě používaly bajonety, šavle a spol., takže podívaná na takovou bitvu je trochu krvák

Info – zajímavosti – drby o filmu Patriot:

1. Superzalidněné bojové scény, kdy proti sobě bojují obrovské počty vojáků – rozuměj komparzistů –, a potřeba tvůrců po dobové architektuře a lokacích vyšroubovaly rozpočet filmu na 110 milionů dolarů. Do kasičky se ale vrátilo 215 milionů, takže se úsilí německého režiséra Rolanda Emmericha a celé produkce rozhodně vyplatilo.

2. Velkou část budgetu jednoznačně ukrojil hvězdný Mel Gibson, který za svoji účast ve filmu inkasoval rovných 25 milionů dolarů.

3. Hlavního zloducha plukovníka Tavingtona měl hrát Kevin Spacey. Produkci však na další tak známé jméno již nezbyly dolárky, a tak sáhla do Anglie po Jasonu Isaacsovi. Znát ho budete určitě jako smrtijeda Luciuse Malfoye z filmů o Harry Potterovi. Nebyl zřejmě tak drahý a záporácké charisma má nepopiratelné.

4. Film Patriot je skutečně velmi patetická oslava amerického národa. Trocha ironie je, že ho natočil rodák z německého Stuttgartu Roland Emmerich (Univerzální voják, Den nezávislosti, Godzila, Hvězdná brána). Podle zlých jazyků je to trochu popcornová zábava, ale jinak kvalita. Posuďte sami!

5. Na roli Gabriela se dělal přepečlivý casting. Ve hře byli hezouni jako Jake Gyllenhaal anebo Paul Walker. Nakonec všechny trumfnul roztomile uhrančivý Heath Ledger. Bylo mu tehdy 21 a do nešťastné smrti předávkováním léky mu zbývalo osm let.

6. Mladičký Heath také odmítl využívat služeb kaskadéra a všechny drsné akce natáčel na vlastní kůži.

7. Ve filmu proběhnou dvě romantické linky. Jedna dopadne dobře a ta druhá tragicky. Něžně zdrženlivé je sblížení Benjamina a jeho švagrové Charlotty, která se příkladně stará o všechny děti. Ovšem láska a krátké manželství statečné dívky Anny a Gabriela dopadne skutečně jako nefalšovaná antická tragedie.

8. Vychutnat si můžete výborný soundtrack legendárního filmového skladatele Johna Williamse. Víte, že byl 41krát nominován za svoji hudbu na Oscara? A pětkrát vyhrál? Slušné skóre, že? Harry Potter, Indiana Jones, Hvězdné války, Čelisti, Jurský park. To je jen pár zářezů na jeho skladatelské pažbě.

9. Scenárista Robert Rodat scénář k filmu přepisoval snad 14krát(!!!). Postavu Benjamina Martina napsal částečně podle skutečného válečníka té doby Mariona Francise, který měl přezdívku Lišák z bažin. Bojoval poněkud partyzánským způsobem a někteří historici tvrdí, že byl stejně krutý jako britští vojáci.

Trocha historie nikoho nezabije

  • Americká válka za nezávislost někdy nazývaná Americká revoluce probíhala v letech 1775 až 1783. Někdy ji nazýváme také jako sedmiletá válka. Válčily spolu království Velké Británie a třináct kolonií na kontinentu Severní Ameriky. Británie byla poražena a následně byla v Paříži uznána nezávislost Spojených států amerických.
  • Masivní podporu tehdy posílali Američanům z Francie. Šlo o finance, zbraně i střelivo, ale hlavně o námořnictvo, které připlulo koloniím na pomoc.
  • Francouzsko-indiánská válka byla součástí tzv. Sedmileté války (1756–1763) velkých světových mocností. Bojovalo se na mnoha kontinentech. V severní Americe bojovala Británie proti Francii, kterou podporovaly indiánské kmeny.
  • Pozor, na zaměňování Války za nezávislost s Válkou Severu proti Jihu. Tyto události se v Americe odehrávaly až zhruba o rok později než boje o uznání USA.

Režie: Roland Emmerich Scénář: Robert Rodat Kamera: Caleb Deschanel Hudba: John Williams Hrají: Mel Gibson, Heath Ledger, Joely Richardson, Jason Isaacs, Chris Cooper, Tchéky Karyo, Rene Auberjonois, Lisa Brenner, Tom Wilkinson, Donal Logue, Leon Rippy, Adam Baldwin Rok výroby: 2000

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný