7. prosince 2017 11:00
Gabriela Gabrielová

Pátek je ve znamení Noci generálů

Noc generálů - upoutávka

Vyšetřování vraždy na pozadí války se skvělým hereckým obsazením, přiměřeně dekadentní atmosférou a skvělou hudební kulisou. Prima MAX si nezapomeňte pustit v pátek ve 20.00.

Britsko-francouzská kriminálka z roku 1967 netradičně zasazená do válečného prostředí druhé světové války, kde se podezřelí rekrutují z řad neměckých generálů operujících v obsazeném Polsku a vyšetřovatelem je major německé kontrarozvědky.

Omara Sharifa by člověk vzhledem k jeho egyptskému původu v roli vyšetřovatele asi nečekal, ale člověka posedlého spravedlností a nehledícího na válečnou vřavu, jež zuří kolem, ztvárnil na jedničku. I další protagonisté v čele s Peterem O´Toolem či Philippem Noiretem ale podávají bezvadné výkony a na celek jako takový je radost koukat. Nestává se moc často, aby vám film, který má stopáž skoro dvě a půl hodiny, uběhl tak rychle.

Píše se rok 1942 a v okupované Varšavě dojde k brutální vraždě polské prostitutky, která byla německou agentkou. Svěděk z domu, kde ke zločinu došlo, slyšel v inkriminovanou dobou odcházet z bytu zavražděné muže a zahlédl německou generálskou uniformu. Případu se ujímá major Grau z německé kontrarozvědky a brzy zjišťuje, že ve Varšavě momentálně působí generálové tři: Generál Kahleberge, který nemá čas na soukromý život, ale občas se chová tajuplně a někam mizí. Generál von Sedlitz-Gabler, který si užívá života s dámičkami, je velmi opatrný a vždy se přikloní k té straně, která má navrch. A poslední podezřelý, generál Tanz, dokonalý voják, hrdina od Leningradu, o němž ale koluje šeptanda, že je to šílenec libující si v zabíjení. Ani jeden z nich nemá na večer vraždy alibi a všichni se snaží Grauovi vyhýbat. A když už se zdá, že se major přiblížil k rozuzlení případu je z popudu generála Kahlebergea povýšen a přeložen do Paříže...

Mušky, co se nevychytaly...

  • V rukou svědka, jenž na místě činu zahlédl německého generála, si můžete jasně všimnout polských novin „Zycie Warszavy“ (Život ve Varšavě). Tyto noviny ale v průběhu německé okupace nevycházely.
  • Zhruba v patnácté minutě filmu, když generál Tanz přijíždí do Starého Města ve Varšavě, můžete si v jednom záběru povšimnout plakátu na francouzský film „Tintin et le mystere de la toison d´or“. Tento plakát byla ale vytvořen až v roce 1964.

Režie: Anatole Litvak Předloha: Hans Hellmut Kirst (kniha) Scénář: Joseph Kessel, Paul Dehn Kamera: Henri Decaë Hudba: Maurice Jarre Hrají: Peter O'Toole, Omar Sharif, Donald Pleasence, Philippe Noiret, Christopher Plummer, Joanna Pettet, John Gregson, Yves Brainville, Sacha Pitoëff, Juliette Gréco, Nicole Courcel Rok uvedení: 1967

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný