11. května 2021 06:00

Parta hic: Menšíka sužovalo astma, Kemr se z neobvyklého důvodu odmítal svléknout

Hornická komedie Parta hic se chlubí především skvělým obsazením – z rozsáhlého ansámblu vyplynula řada zábavných i nečekaných příhod.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte téměř čtyřicet skvostných českých herců, kteří se v komedii Hynka Bočana sešli. Co jméno, to pojem. Největší hvězdou byl Vladimír Menšík, který roli horníka přijal, i když věděl, že to jeho zdraví nepřidá.

„Pamatuji si, že musel fárat i s doktorem, protože dostával astmatické záchvaty. Natáčelo se v opravdových dolech, kde kvůli své dušnosti velmi trpěl. On si ale ani jednou nepostěžoval. Choval se jako by se vůbec nic nedělo. Naopak pořád kolem sebe rozdával dobrou náladu, vyprávěl vtipy, historky, bavil ostatní, staral se o zábavu. Nikdo jiný neměl šanci,“ zavzpomínal během svého života herec Václav Babka, který ztvárnil předsedu ROH Rudlu Janečka.

Nahota na obtíž

Kromě Menšíka bylo natáčení obtížné i pro Josefa Kemra. Ovšem ze zcela jiného důvodu – odmítal se totiž nechat točit nahý. „Pepa měl hrát původně předsedu ROH, ale tím, že byl silně věřící katolík, tak se na šéfa odborů kádrově nehodil, a tak nakonec skončil v naší partě horníků. Všechno šlo jak po másle do doby, než se začala natáčet scéna, kdy jdeme nazí do sprchy. S tím měl strašný problém, velmi se styděl. Když věděl, že není zbytí, vynutil si, že na place zůstane jen mužské osazenstvo a ženy půjdou pryč. Když jsme celou scénu natočili a byli ještě v podobě, jak nás pánbůh stvořil, odhrnuli jsme závěs, za nímž se v tichosti mačkalo veškeré ženské osazenstvo. Josef z toho málem zkolaboval,“ vylíčil další historku Jan Skopeček, jenž si zahrál horníka Mašína zvaného Čistědonaha.

Slavná spolucestující

Vzhledem k tomu, že většina herců působila v Praze a natáčelo se v Ostravě, byli tam dopravováni letecky. „Jednou jsme takhle přistáli a před naším letadlem roztáhli červený koberec. Petr Nárožný, který vše pozoroval z okénka povídá: ‚Kluci, pozor, budou nás vítat, tvařte se významně.‘ Jenže jak se záhy ukázalo, ta sláva nebyla pro nás, ale pro velmi statnou ženu, která s námi rovněž letěla. Nepoznali jsme ji, ale byla to koulařka Helena Fibingerová,“ prozradil Jan Skopeček, který s režisérem Bočanem spolupracoval rád.

„Jenom škoda, že jsme toho spolu moc neudělali. Po natáčení mi přitom uznale klepal po ramenou a říkal: ‚Honzo, ty se u mě nezastavíš, počítám s tebou.‘ Nakonec jsem se v jeho filmech ‚zastavil‘ už jen asi jednou a to v pohádce S čerty nejsou žerty, kde jsem měl ještě k tomu pindu (malá role, štěk – pozn. red.),“ poznamenal s úsměvem herec.

Těžký úděl

Jedním z členů hornické Party hic měl být původně Jiří Hrzán. Těsně před natáčením ale prodělal úraz. Spadl ze střechy, zlomil si klíční kost a bylo po filmování. „Místo něj tam byl nakonec obsazen Ivan Vyskočil, ale i on byl dobrej,“ vybavil si ještě Skopeček.

Velmi pečlivě se na roli horníka připravoval Josef Dvořák. „Ze zvědavosti jsem sfáral už před filmováním, abych věděl, do čeho jdu a jestli to zvládnu. Byla to drsná zkušenost, ale necouvl jsem. Před horníky smekám,“ uvedl představitel Jana Kubíka.

V komedii si zahrál a zazpíval i Karel Gott. „Filmový svět mě vždycky fascinoval. Kdykoliv jsem dostal nějakou nabídku zahrát si před kamerou, neodolal jsem,“ prozradil zpěvák.

Komedii Parta hic uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný