1. listopadu 2021 14:00

Panna a netvor: Jak si Juraj Herz přivodil infarkt a Jan Přeučil málem uhořel?

Hororová pohádka Panna a netvor patří mezi unikátní díla naší kinematografie. Takový mix žánrů u nás neuměl nikdo tak dobře jako jedinečný Juraj Herz. I když ho to málem stálo život.

Na druhý svátek vánoční letos uvidíte český filmový horor s nádechem pohádky natočený na motivu příběhu Krásky a zvíře, který natočil režisér Juraj Herz. Na jeho pokyn architekt Vladimír Labský v největším barrandovském ateliéru vytvořil úžasnou, ale tak nákladnou multifunkční dekoraci zámku, až z toho jeho nadřízené málem trefil šlak.

„Stálo to na tu dobu poměrně dost peněz, a tak mi bylo sděleno, že se postavený objekt musí maximálně využít a natočit v něm ještě minimálně jedna pohádka. Nabídli mi rovnou scénář k Devátému srdci, který se mi celkem líbil, protože to bylo hrůzné. Rád jsem to přijal, bral to jako výzvu, neboť jsem měl pocit, že nejsem dostatečně využitý,“ popsal režisér.

Rizika stresu

Natáčet dva filmy souběžně mu nečinilo sebemenší problém. „Někdy to bylo tak, že dopoledne jsem točil jeden a odpoledne druhý. Anebo dva dny jeden a tři dny pak druhý. Zmatek v tom nebyl. Všechno skvěle klapalo,“ zavzpomínal Herz.

Komplikace nastala až v době, kdy bylo potřeba dodat hudbu, kterou tvořil Petr Hapka. A ten si dával na čas. „Nedošlo mi, že bude potřebovat dvojnásobný čas na muziku. Tohle jsme nedomysleli. Nastaly dva měsíce, kdy jsem nedělal nic a jenom zoufale čekal, až ji dodá. A dostal jsem infarkt. Když žijete v napětí, může se to přihodit. Jakmile ji pak poslal, utíkal jsem z nemocnice, abychom mohli začít míchat,“ prozradil režisér.

Uklidňující tanečník

Do role netvora obsadil tanečníka Vlastimila Harapese, který hrál už v jeho předchozím snímku Den pro mou lásku. „Měl jsem s ním jen tu nejlepší zkušenost. Je to skvělý člověk a ve zmiňovaném filmu mi hrozně pomohl tím, že holčičku, co tam hrála, uměl přivést do skvělé nálady, což bylo velmi důležité. Byla pak naprosto uvolněná. Věděl jsem, že zvládne i tuto roli. Sice se mě ptal, proč tam má hrát, když tam není vidět, ale já jsem potřeboval jeho úžasné taneční pohyby a pak to překvapení pro diváky, když se na konci objeví krásný,“ uvedl Juraj Herz, který původně chtěl, aby jeho hlas nadaboval Eduard Cupák. Ten to ale odmítl, protože nechtěl svůj hlas propůjčovat českým kolegům.

Nečekané nebezpečí

Během natáčení málem došlo k tragédii. Ve scéně, kdy šílený netvor zapaluje zámek, opravdu málem shořely ateliéry Barrandova. „Honza Přeučil, který tam hrál jezdce, měl obrovské štěstí. Nedovolil jsem mu, aby šel zrovna do záběru, při kterém měl vybuchnout oheň, a trval na tom, že to bude dělat kaskadér. Když oheň vybuchl poprvé, byl slabounký a Honza říká: ‚Tak vidíš, to jsem mohl klidně dělat já.‘ Podruhé vybuchl oheň tak, že kaskadéra spálil opravdu velmi zle. Honza mi pak děkoval, že jsem mu zachránil život,“ prohlásil režisér.

Pohádku Pannu a netvor uvidíte na Primě 26. prosince v 16:50, nebo si ji po odvysílání můžete přehrát na iPrima.cz:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný