5. května 2021 06:00
redakce Prima Living

Památkáři: Komu vzdal hold George Clooney ve svém vysněném projektu?

Podívejte se, jak George Clooney, Matt Damon, Bill Murray a Cate Blanchett v netradičním válečném snímku z roku 2014 vzdávají hold reálným „památkářům“ – skupině mužů a žen, kteří na sklonku druhé světové války zachránili miliony uměleckých skvostů.

Ve středu od 20:00 na Prima MAX budete moci vidět, že Památkáři jsou vlastně takovým miminkem George Cloonyho. Ve filmu nejen hraje, ale ještě se ujal role producenta, scenáristy i režiséra. Laicky řečeno: celé si to vymyslel, zprodukoval, natočil a obsadil se do hlavní role. Co se zvoleného tématu týče, platí zde víc než kdy jindy, že čím víc o té věci víte, tím více vás film osloví.

Ať už jde o nenápadnou Francouzku Claire Simone (ve skutečnosti se jmenovala Rose Valland), díky které se podařilo získat tisíce uloupených uměleckých děl, nebo o skutečné postavy „památkářů“, jejichž osudy se dočkaly již několika písemných zpracování, ale na obrazovce měli díky Cloonymu svoji premiéru.

Pokud jste nadšenci do umění, nebude vám v určitých pasážích vadit ani zdánlivá absence děje a skousnete i trochu toho patosu. A pokud jste o „památkářích“ ještě neslyšeli, možná vás to inspiruje k tomu něco si o tomhle zajímavém kousku historie přečíst.

Snímek se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo, a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil hlavně nejasný osud tisíců děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech.

Vypadalo to jako nesplnitelný úkol

Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva.

Věděli jste, že...

  • Skuteční „památkáři“ byla skupina zhruba 345 mužů i žen ze třinácti států, kteří se spojili v úsilí zachránit na sklonku II. světové války co nejvíce uměleckých artefaktů ukradených nacistickým Německem. Většinou to byli ředitelé muzeí, kurátoři, historici umění, architekti a učitelé. V posledním roce války se jim podařilo vypátrat a v dalších letech navrátit zpět do muzeí a historických sbírek více než 5 milionů uměleckých děl.
  • Natáčení probíhalo po celém Německu a ve Velké Británii.

Režie: George Clooney Předloha: Robert M. Edsel (kniha), Bret Witter (kniha) Scénář: George Clooney, Grant Heslov Kamera: Phedon Papamichael Hudba: Alexandre Desplat Hrají: George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Bob Balaban, Hugh Bonneville, Dimitri Leonidas, Cate Blanchett, Sam Hazeldine, Justus von Dohnányi, Lee Asquith-Coe, Luc Feit, Alexandre Desplat, Udo Kroschwald, Zahary Baharov, Serge Hazanavicius, Grant Heslov, Aurélia Poirier a další

Film Památkáři uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný