9. listopadu 2020 06:00
redakce Prima Living

Opravdová kuráž: Majstrštyk bratří Coenů navazuje na oscarovou klasiku. V čem se ale liší?

Až na kost obnažené emoce, černý humor, precizně vyladěné detaily a syrové prostředí amerického Západu. To všechno a mnohem víc se vám dostane v temném westernu bratří Coenových, který patří k tomu nejlepšímu, co z jejich spolupráce vzešlo.

V úterý od 20.00 na Prima MAX si dopřejete poctivý novodobý western. Znáte ty snímky, které hltáte od začátku až do konce? Filmy, u kterých stačí, aby se vám před očima mihla první scéna, a už víte, že u tohohle bijáku zůstane přikovaní až do konce? Příběhy, které jsou do posledního detailu tak přesné, že jim nemůžete vytknout ani ň? Opravdovou kuráž mají na svědomí největší hollywoodští machři a touto spoluprací opět potvrdili, že jsou mistry svého řemesla.

Scénář napsali bratři Coenovi (Tahle země není pro starý, Po přečtení spalte, Big Lebowski…), ale tentokrát nezůstali jen u psaní a na starost si vzali i režii. Výkonným producentem snímku se stal Steven Spielberg, a pokud by vás ani to nepřesvědčilo, přidáme ještě Matta Damona a Jeffa Bridgese v hlavních rolích.

Malé Matiie je čtrnáct let, když nájemný zabiják Tom Chaney zavraždí jejího tátu. Na svůj věk nezvykle dospělá Matiie má jasnou představu o tom, jak pomoci spravedlnosti a otcovu smrt pomstít. Najme si jednookého šerifa Roostera Cogburna (Jeff Bridges), opilce a legendárního lovce zločinců, a společně se vydávají na cestu po stopách Chaneyho. Necestují ovšem sami. Společnost jim dělá ještě lehce upovídaný Texas ranger LaBoeuf (Matt Damon), který po Chaneym pase z jiného důvodu. Čeká je nelehká cesta plná zvratů a dobrodružství a vás dechberoucí podívaná.

Možná jste o filmu Opravdová kuráž netušili že...

  • V roce 2011 byl snímek nominován na Oscary v celkem v 10 kategoriích! O to neuvěřitelnější bylo, když si z finálového večera nakonec žádnou zlatou sošku neodnesl.
  • Stejnojmenný román Charlese Portise byl už jednou zfilmován. Stalo se tak v roce 1969 a hlavní roli tehdy obsadil John Wayne. Bratři Coenovi ovšem nenatočili remake původního snímku. Vrátili se zpátky ke knize a vytvořili vlastní scénář. „Příběh vypráví přemoudřelá čtrnáctiletá holka, a právě tím je výjimečně silný a zároveň zábavný. Připomíná to Alenku v říši divů, protože i tady se malá holka ocitá v prostředí, které je, mírně řečeno, exotické,“ říká k dějové lince příběhu Ethan Coen.
  • Klíčem k úspěchu bylo kromě dalších aspektů právě nalezení správné představitelky čtrnáctileté vypravěčky Matiie. Věkem a vizáží to musela být malá holka, ale povahově připomínat dospělou a zralou ženu. Casting trval několik nekonečných měsíců a nakonec z něho vyšla vítězně Hailee Steinfeld, která na zkoušku kvůli autenticitě dorazila v rozdrbaném oblečení z Armády spásy. „Jsem jako Matiie,“ nechala se herečka slyšet. „Taky vím, co chci, a dokud to nezískám, nepřestanu o to usilovat.“

Western Opravdová kuráž uvidíte v úterý od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný