6. srpna 2018 15:33
redakce Prima Living

Operace Ruský dům

Šeď Moskvy za časů Sovětského svazu, vysedávání intelektuálů nad vodkou, nenápadná rivalita amerických a britských agentů i politicky nepřípustná láska. To vše dodává snímku lehce sentimentální příchuť starých časů, kterou ocení každý filmový fajnšmekr. Dívejte se ve středu od 20.00 na Primě MAX.

Knižní nakladatel Barley Blair (Sean Connery) je Angličan žijící v Londýně, který miluje svou vlast, ale stejně tak miluje Rusko. Miluje ho pro jeho kulturu i srdečný lid, pro všechny jeho kontrasty a krásy. Při jedné ze svých četných cest do Moskvy se Barley seznámí s ruským fyzikem a agentem v jednom, jehož krycí jméno je Dante.

Dante má k dispozici materiály, které dokazují, že domnělá jaderná síla Sovětského svazu ve skutečnosti neexistuje a že světové závody ve zbrojení jsou tedy zbytečné. Pomocí své bývalé milenky, redaktorky Katyi (Michelle Pfeiffer), se mu texty podaří propašovat do Londýna a po Blairovi chce, aby je – v zájmu celosvětového míru – uveřejnil.

Jenže zásilka se dostane do rukou britské tajné služby, která její obsah považuje za nadmíru zajímavý. Blair je z jejího rozhodnutí poslán do Moskvy, aby prověřil věrohodnost Danteho i jeho materiálů.

Chuť do špionáže ale londýnského intelektuála přejde ve chvíli, kdy se seznámí s krásnou Katyou a je postaven před dilema lásky a státních zájmů. A je asi jasné, co si vybere.

Možná jste o filmu Ruský dům netušili, že…

  • Ruský dům je ve skutečnosti označení speciální sekce britské výzvědné služby, která měla za úkol zaobírat se záležitostmi Sovětského svazu.
  • Snímek vychází z knižní předlohy románu Johna le Carré, který byl dlouholetým pracovníkem britské výzvědné služby. Jeho kniha s názvem Ruská sekce vyšla u nás v roce 1992.
  • Je zajímavé, že snímek se před veřejnost dostal pouhý rok poté, co ve Velké Británii vyšla le Carréova kniha (1989).
  • Scénář k filmu vytvořil známý psavec Tom Stoppard, který je zodpovědný za scénáře k mnoha úspěšným filmům, například Zamilovaný Shakespear, Enigma či Anna Karenina.
  • Ruský dům byl prvním velkým snímkem, který se natáčel v Sovětském svazu s povolením vlády. Filmovalo se v Moskvě a v Petrohradě. Scény na začátku a na konci snímku se odehrávají v portugalském Lisabonu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný