7. března 2016 11:14
Gabriela Gabrielová

Opak tuctového westernu na devět? Pistolník

Pistolník - upoutávka

Na rok 1950 vskutku pozoruhodné dílo. Výborný, svou dobou nedoceněný western s charismatickým Gregory Peckem, který se obejde bez velkých přestřelek, i když paradoxně pojednává o jednom extra rychlém pistolníkovi a jeho divoké pověsti. Primu Max si zapněte v pátek ve 20.15.

Gregory Peck byl prostě frajer a tenhle western je toho zářným příkladem. Napsat, že film stojí a padá s ním, by nebylo úplně fér, poněvadž námět (mimochodem nominovaný na Oscara), scénář i režie jsou výborné, citlivě zpracované a nemají slabá místa, ale Peck tomu všemu prostě kraluje. Bez něj by Pistolník nebyl Pistolníkem – jedním z nejlepších, bohužel nedoceněných westernů vůbec.

Jeho motto by mohlo znít: Těžký život slavného pistolníka. A o co že v něm jde? Slavný Jimmy Ringo (Gregory Peck), muž s pověstí nejrychlejšího střelce, by rád opustil život „celebrity“ a žil normální život, jenže v okně každého města, kam se vrtne, číhá namachrovaný mladík s puškou, který se chce proslavit a zastřelit legendu.

Ringo se však už rozhodl a kolty hodlá definitivně odložit. Zatímco sedí v saloonu a řeší vztah se svou přítelkyní a malým synem, který ani neví o jeho existenci, celé městečko je na nohou, protože cítí krev. A zdálky se zatím pomalu ale jistě blíží parta pomstychtivců, kterým Ringo hned v úvodu zastřelil bratra (poté, co byl k souboji nesmyslně vyprovokován).

Napětí se stupňuje, tempo je rychlé (až si po čtvrthodině říkáte, že není možné, aby to tak vydrželo až do konce), krásně vystavěný děj nás vede již k dopředu tušenému fatálnímu střetu. 89 % na filmovém fanouškovském webu Rotten Tomatoes, 74 % na Česko-slovenské filmové databázi a 7,7 hvězdiček na IMDb. Těšte se na ne úplně tradiční, ale rozhodně kvalitní westernový zážitek.

Pár špíčků z natáčení:

  • Filmové studio bylo značně roztrpčeno z Peckova kníru, který v té době skutečně nosil a přenesl ho tudíž na i postavu Jimmyho Ringa. Knír se do filmu dostal vlastně omylem. Šéf produkce byl totiž v době začátku natáčení mimo město a když se vrátil, bylo již pozdě na to knír oholit a všechno, co se do té doby udělalo, přetočit. Poté, co film nepřinesl očekávané tržby, postěžoval si prý šéf produkce Peckovi: „Ten knír nás stal miliony.“
  • Autoři námětu měli při psaní jasnou představu, kdo by měl hrát hlavní roli. Psali ji vlastně přímo na tělo Johnu Waynovi. Ten byl z příběhu nadšen a nabídl jim za něj 10 000 dolarů. Jenže oni si ho cenili na víc a toto přání Waynovi i interpretovali. Wayne prý na ně tehdy uraženě vyrukoval: „No, psali jste to přece pro mě. Nemáte žádnou morální zásadovost?“ Autoři později dostali od Fox 70 000 dolarů a Wayne se prý nikdy nezbavil hořkého pocitu z toho, že mu roli prodali pod nosem.

Gabriela Gabrielová

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný