17. února 2021 06:00
redakce Prima Living

Oko v oblacích: Role pro Helen Mirren ve válečném dramatu nesla zásadní specifikum

Strhující thriller z vojenského prostředí, kde hlavní roli (kromě Helen) hraje morální dilema, neschopnost se rozhodnout a hlavně strach nést jakoukoli odpovědnost. Herecké obsazení je mistrné, stejně jako režisérova schopnost napnout nás jak strunu.

V sobotu od 22:05 na Prima MAX se pustíme do oblak. Plukovnice britské armády Katherine Powell (Helen Mirren, kterou si také můžete užít on-line ve skvělém filmu Láska na kari) velí mezinárodní armádní akci s cílem zlikvidovat skupinu teroristů. Původním cílem operace bylo teroristy zatknout, ovšem to se změnilo poté, co vyšlo najevo, že teroristé plánují provést sebevražedný útok.

Do akce jsou povolány drony, které mají likvidaci provést. Katherine spolu se svými poradci sleduje akci z Londýna, pilot dronu se nachází v Americe a schůzka teroristů se odehrává v centru Nairobi. Situace se však dramaticky změní ve chvíli, kdy se před budovou, kde se teroristé sešli, usadí devítiletá dívka prodávající chleba. Pilot Steve Watts (Aaron Paul) odmítne zmáčknout spoušť a dron na místo vyslat.

S rozhodnutím odpálit raketu ve chvíli, kdy se v jejím palebném dosahu pohybuje nevinné dítě, mají problém i politici sedící v bezpečnostní radě, pod jejíž vedení Katherine Powell spadá. Přidává se k nim i velitel keňské zásahové jednotky. Britská plukovnice se ale nevzdává a snaží se najít řešení přijatelné pro všechny. Je jasné, že útok se neobejde bez obětí na civilním obyvatelstvu. Nastává konflikt svědomí lidí, kteří drží prst na spoušti moderních zbraní. Čas neúprosně běží, napětí roste. Kdo rozhodne o tom, zda obětovat jeden lidský život výměnou za záchranu mnoha dalších?

Trocha sentimentu a klišé nás nemine, ale vzhledem k tomu, na jaké půdě se pohybujeme, je ho tu ještě snesitelně málo. Byrokratická mašinérie, neochota přijmout zodpovědnost, chování vybrané hrstky lidí v neřešitelné situaci… to všechno tu režisér líčí s nebývalým citem pro napětí a drama a navíc nás bere do atraktivního prostředí – do zákulisí nejvyšších armádních složek. Napínavou dějovou linku umocňují skvělé herecké výkony a výsledkem je solidní válečné drama, za které se žádný ze zúčastněných nemusí stydět.

Možná jste o filmu Oko v oblacích netušili, že…

  • Role Helen Mirren byla původně napsaná pro mužského protagonistu.
  • Natáčení probíhalo většinou v jihoafrickém Kapském městě.

Režie: Gavin Hood Scénář: Guy Hibbert Kamera: Haris Zambarloukos Hudba: Mark Kilian, Paul Hepker Hrají: Helen Mirren, Aaron Paul, Alan Rickman, Barkhad Abdi, Phoebe Fox, Jeremy Northam, Iain Glen, Richard McCabe, Babou Ceesay

Drama Oko v oblacích uvidíte v sobotu od 22:05 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný