24. ledna 2017 10:15
Gabriela Gabrielová

Odhalovat se budou Všichni prezidentovi muži

Herecký koncert Roberta Redforda a Dustina Hoffmana v oscarovém thrilleru odkrývající pozadí největšího politického průšvihu 20. století – aféru Watergate. Nezapomeňte se dívat v neděli 17.05 Primě MAX.

17. června roku 1972 se z původně nedůležitého případu několika zatčených lupičů pozvolna začaly vynořovat kontury obřího skandálu, jenž postupně kompromitoval řadu „prezidentových mužů“ a nakonec stál křeslo i samotného prezidenta Richarda Nixona.

Očima dvou novinářů deníku The Washington Post, Roberta Woodwarda (Robert Redford) a Carla Bernsteina (Dustin Hoffman), sledujeme strhující a složité skládání střípků obludné záležitosti.

Co jste možná o filmu Všichni prezidentovi muži netušii...

  • Snímek si odnesl hned čtyři zlaté sošky Filmové akademie. Oscara dostal v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli (Jason Robards), Výprava, Zvuk a Scénář. V dalších čtyřech kategoriích byl na Oscara nominován.
  • Scénář filmu je inspirován stejnojmennou knihou dvou investigativních novinářů, kteří u zrodu odhalení Watergate skutečně stáli. Kniha vyšla v roce 1974 a dva roky nato ji následoval snímek.
  • Frank Willis, člen ochranky, jež přistihne zloděje při vloupání, je ve skutečnosti opravdu ten, kdo lupiče odhalil. Ve snímku hraje sám sebe.
  • Oba představitelé hlavních rolí, Hoffman i Redford, se zpaměti naučili vzájemné repliky, aby si mohli při společných rozhovorech skákat do řeči a dodali tak svému vystoupení větší autentičnost.

O co vlastně ve Watergate šlo?

Vše začalo vloupáním do sídla Demokratické strany v komplexu Watergate. Podařilo se zjistit, že peníze, které se našly u zlodějů, pocházely z fondů Výboru na znovuzvolení prezidenta. Postupně se začaly odhalovat nekalé praktiky, kterých se Republikánská strana v čele s prezidentem Nixonem dopouštěla v průběhu uplynulých let: odposlouchávání demokratických oponentů, využívání vládních orgánů jako CIA či FBI k vyšetřování politických protivníků, zneužívání moci. Výsledkem bylo obvinění 69 lidí, většinou vysoce postavených úředníků Nixonovy administratitivy, přičemž 48 z nich bylo shledáno vinnými. Pod jistou hrozbou z obvinění z velezrady odstoupil 9. srpna 1974 sám prezident Nixon. Jeho následovník, prezident Gerald Ford, mu 8. září udělil milost.'

Režie: Alan J. Pakula Scénář: William Goldman Kamera: Gordon Willis Hudba: David Shire Hrají: Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden, Martin Balsam, Hal Holbrook, Jason Robards, Jane Alexander, Meredith Baxter, Ned Beatty, Stephen Collins, Penny Fuller Rok uvedení: 1976

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný