13. června 2018 11:25
redakce Prima Living

Oddíl 10 z Navarone aneb Vyhoďte ten most náckům pod nohama!

Válečné rozkazy zní drsně a nekompromisně. A železniční mosty jako důležité tepny, přes které se dovážejí zbraně, munice a proviant nepřátelským německým vojákům, se staly cílem mnoha hrdinských operací spojenců. Ve filmu Oddíl 10 z Navarone ale dějem pořádně zamíchá skrytý nacistický špion. V pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Píše se rok 1943 a major Mallory (Robert Shaw) a jeho parťák seržant Miller (Edward Fox) jsou po své úspěšné misi na řeckém ostrově Navarone vysláni na další nebezpečnou misi. A sice zabít zrádce jménem Nicolai.

Právě on původní navaronskou operaci prozradil Němcům a způsobil těžké ztráty. Nicolai je ve skutečnosti německý špion a nyní působí mezi partyzány v Jugoslávii pod přezdívkou kapitán Lescovar. Mise Malloryho a Millera dostat Lescovara alias Nicolaie je však tajná.

K jinému úkolu je zformována americká sabotážní jednotka „Oddíl 10“, které velí plukovník Mike Barnsby (Harrison Ford) a Mallory s Millerem se do ní nenápadně začlení. Oddíl 10 z Navarone odlétá do Jugoslávie, kde má za úkol vyhodit do vzduchu most a odříznout tak nacisty od zdrojů, což by neskutečně pomohlo jugoslávským partyzánům, kteří se snaží Němce na svém území porazit. Jak dopadne mise Oddílu 10? Spadne nakonec ten most? A dostanou se major Mallory a seržant Miller na kobylku německému špionovi Nicolaiovi?

Anglické válečné drama Oddíl 10 z Navarone si pusťte v pátek ve 20.15 na Prima MAX!

Těšte se na:

 • Super zápletku
 • Klasický válečný film
 • Napětí
 • Krásnou partyzánku

10 krát o filmu Oddíl 10 z Navarone:

 1. Film Oddíl 10 z Navarone (Force 10 from Navarone) natočil v roce 1978 anglický režisér Guy Hamilton, který se proslavil válečným super filmem Bitva o Británii (1969), ale několikrát si zadal i s nejslavnějším agentem 007. Filmy o Jamesi Bondovi natočil celkem čtyři. Mezi ně patří i Goldfinger (1964) anebo Diamanty jsou věčné (1971)
 2. Ve filmu Oddíl 10 z Navarone se objeví půvabná Barbara Bach (bývalá bondgirl!) jako partyzánka Maritza.
 3. Oddílu 10 z Navarone předcházel válečný film Děla z Navarone (Guns from Navarone, 1961). Náročnou protifašistickou akci provedenou na řeckém ostrově Navarone přežili tehdy jen dva důstojníci – major Mallory (Gregory Peck) a seržant Miller (David Niven).
 4. Obě hlavní postavy majora Malloryho i seržanta Millera musely být přeobsazeny. Neboť producentům trvalo 17 let, než sehnali peníze na volné pokračování filmu. Herci Gregory Peck a David Niven byli již příliš staří, aby se svých rolí chopili znovu.
 5. Předáka jugoslávských partyzánů a zarputilého komunistu Drazaka si zahrál charismatický americký herec Richard Kiel. Pro svoji neobvyklou vizáž byl pasován do rolí obrů, padouchů a různých násilníků.
 6. Richard Kiel byl nepřehlédnutelný, vždyť měřil 2,18. A jeho asi nejslavnější rolí byl záporák jménem Zub (Jaws). Tato postava se objevila v několika bondovkách a její typickým znakem bylo, že Zub dokázal svými železnými čelistmi rozkousat cokoli.
 7. Ve filmu uvidíme ruské tanky T 34, na nichž jsou namalované hákové kříže. Vysvětlení je prosté. Němci skutečně během 2. sv. války v Jugoslávii používali ukořistěné sovětské tanky.
 8. Superakční úvodní záběry výbuchů a hroutících se děl jsou ve skutečnosti závěrečné scény z filmu Děla z Navarone (1961). Tvůrci měli povolení použít je do úvodní sekvence filmu Oddíl 10 z Navarone.
 9. Prvním divákem filmu byl někdejší americký prezident Jimmy Carter. Premiéra se totiž uskutečnila v letním sídle amerických prezidentů v Camp Davidu.
 10. Další válečné filmy, kde je most téměř v hlavní roli: Most přes řeku Kwai (1957), Příliš vzdálený most (1977).

Režie: Guy Hamilton Předloha: Alistair MacLean (kniha) Kamera: Christopher Challis Hudba: Ron Goodwin Hrají: Robert Shaw, Harrison Ford, Barbara Bach, Edward Fox, Franco Nero, Carl Weathers, Richard Kiel, Alan Badel, Michael Byrne, Philip Latham, Angus MacInnes, Michael Sheard Rok uvedení: 1978

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný