25. září 2018 08:00
redakce Prima Living

Od Vlka z Wall Street k Nespoutanému Djangovi: 7 rolí, za které měl Leonardo DiCaprio dostat Oscara

Proč neměli akademici DiCapria rádi? Na slavného Vlka z Wall Street se můžete podívat ve čtvrtek ve 20.05 na Prima MAX.

Bylo by asi problém najít v Hollywoodu většího smolaře, než je Leonardo DiCaprio. I když tenhle herecký matador vydělává miliony, jeho filmy znají po celém světě a volný čas tráví v přítomnosti fotomodelek z Playboye na své soukromé jachtě – vlastně skoro stejně jako hlavní postava jeho Vlka z Wall Street, který uvidíte v pátek na Prima MAX – v Leově životě dlouho něco podstatného chybělo.

Na mysli samozřejmě máme vytouženou sošku Oscara. Dočkal se až v roce 2016 za hlavní roli ve filmu REVENANT Zmrtvýchvstání. Přitom měl DiCaprio do té doby na kontě celou řádku velmi kvalitních filmů, za něž by si ji docela dobře mohl zasloužit. Skoro u každého vybraného bijáku se však objevuje jedno velké “ale”.

7) Vlk z Wall Street

Z Lea udělal vyčůraného manipulátora trhu a akcií, který vydělává horentní sumy na úkor svých vlastních klientů – a umí si to náramně užít. Film navíc vznikl na motivy skutečných událostí, všechny ty drogové večírky a bezskrupulózní jednání mají proto kořeny v realitě. Problém? Leovu hereckou snahu tu zastínil i několikaminutový výskyt Matthewa McConaugheyho!

6) Velký Gatsby

DiCapriovou nevýhodou je obecně to, že je ve svých filmech často nápadně zaměnitelný. Dobrá půlka jeho opulentních projevů z Vlka z Wall Street by totiž klidně mohla skončit ve stopáži Velkého Gatsbyho a nikdo by nepoznal rozdíl. Film o rozhazovačném elegánovi z 20. let 20. století, který to celé dělá, jenom aby okouzlil povrchní holčinu, je přitom pravým opakem moralitky o soudobé burze.

5) Nespoutaný Django

Je třeba říkat více? Taktéž otrokář z Nespoutaného Djanga působí nápadně podobně jako obě role výše! Tentokrát má však Leo přece jenom trochu navrch – podařilo se mu totiž velmi dobře prodat čistokrevného záporáka a bastarda. A navíc si při tom Leo během kultovní “scény s lebkou” omylem pořezal ruku – a přitom zvládl hrát dál, aniž by hnul brvou! Jenže tentokrát zase nehrál hlavní roli.

4) Úplné zatmění

Když už zrovna neplánuje skoupit celý širý svět, je Leo rovněž výborný v rolích narušených floutků. Ani tady si samozřejmě neodpustil roli frajírka, přesto je jeho mladistvý gay básník z Úplného zatmění nápadně menším sympaťákem než třeba v soudobém Titanicu. Kolik slavných herců však získalo Oscara za roli fetujícího homosexuálního básníka? Podobné nominace jistě byly, nedávno Jared Leto, dříve třeba Jaye Davidson, Úplné zatmění však na podobné ocenění nedosáhlo.

3) Revenant

Revenant ještě ani nešel do kin, všeobecně od něj však diváci i kritici neočekávali nic menšího než pořádnou baráž mířící přímo na Oscara! Leo si tentokrát zahrál zarostlého lovce, opuštěného svým proradným kumpánem v zasněžené americké pustině. Revenant je především příběhem o přežití, díky nadprůměrné režii Alejandra Gonzála Iñárritu měl však našlápnuto do dvorany slávy. (Tentokrát Leonardo konečně uspěl!)

2) Letec

Byť Letec opět spadá do Leovy nápadně časté role “bohatého a frajerského, ale příliš ambiciózního chlápka”, tříhodinový opus vyprávějící o životě skutečného konstruktéra a pilota Howarda Hughese však nabízí tak bohatý pokrm – a tak zajímavou postavu –, že by zkrátka Leo měl dostat cenu aspoň za výdrž! V roce Letce však akademiky více oslnil Jamie Foxx jako Ray Charles – ten si totiž střihl slepce, o jehož negativech se ví podstatně méně než o těch u slavného génia, miliardáře, playboye, filantropa.

1) Co žere Gilberta Grapea

Je to paradoxní, že zrovna Leonardo DiCaprio, který si udělal živnost na hraní frajerů, disponuje svou zřejmě nejlepší rolí v 22 let starém snímku, kde hraje mentálně postiženého. Pokud měl Leo někdy dostat Oscara, je to právě za tenhle pozapomenutý biják – jenom by se musel smířit s tím, že by měl cenu za vedlejší roli. První housle tu totiž hrál mladý Johnny Depp...

Vlk z Wall Street začíná ve čtvrtek ve 22.05 na Prima MAX!

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný