5. září 2017 10:00

Od Legendy k Temnému krystalu: Viděli jste 5 nejdivnějších fantasy filmů?

Které fantasy míří nejvíce mimo hlavní proud?

V dobách, kdy ještě Řím platil za sídlo impéria, nikoliv papežské stolice, a Caesar nebylo jméno salátu, nýbrž politický titul, se odehrává i naše páteční akční béčko Kyklop. Jak napovídá název, na své si přijdou milovníci jednookých bestií, ale pro zasazení samozřejmě i gladiátorských zápasů. Vzdor historickému pozadí je však Kyklop především fantasy jako řemen! Tenhle žánr jsme se dnes díky Barbaru Conanovi a Pánovi prstenů naučili vnímat jenom jednou perspektivou, výčet pěti jiných netradičních fantasy vás však možná přesvědčí, že... není fantasy jako fantasy!

Koralína a svět za tajnými dveřmi

Kdo vyrazil s dětmi v roce 2009 do kina v očekávání “roztomilého fantasy animáku”, musel se asi v sedačce pěkně kroutit. Pohádková Koralína z pera Neila Gaimana a režie autora Ukradených Vánoc totiž popisuje příběh malé holčiny, která vstoupí do alternativního vesmíru a potká tam jinou verzi své rodiny. Jenže pak se její rodiče promění v bestiální monstra a v sérii děsuplných scén přivodí divákům solidní základ pro množinu nočních můr!

Legenda

Když se řekne “Tom Cruise”, jenom málokdo si okamžitě vybaví fantasy snímek. Jenže právě Tom spolu s maniakálním Timem Currym a Miou Sarou na počátku své kariéry natočil nezvyklou fantasy Legenda (1985). Vzniklo tak cosi, co vlastně působí jako americká verze Nekonečného příběhu křížená s Hloupým Honzou. Svého času Legenda notně zapadla, o to zajímavěji ale působí dnes.

Temný krystal

V době, kdy by si počítač mohl do kapsy strčit jedině King Kong a digitální triky byly teprve v plenkách, existovaly jenom dva způsoby, jak natočit monumentální výpravnou fantasy – buď si ji nakreslit, anebo sehrát s loutkami. Právě druhý způsob zvolil mág animatroniky Jim Henson pro svoji dobrodružnou fantasy Temný krystal z roku 1982. Byť se snímek pyšnil nálepkou rodinné fantasy, na svou dobu šlo o překvapivě krutý příběh s překvapivě komplexní mytologií světa, na nějž útočí rasa zlých ještěráků.

Faunův labyrint

Guillermo del Toro je nejznámnější pro dvojici snímků Hellboy a mazáci akčních filmů jej adorují i pro upíráka Bladea. Jenže asi nejoriginálnějším del Torovým filmem je Faunův labyrint. Příběh o dvanáctileté Ofélii, která ve Španělsku v roce 1944 objeví magický labyrint do pohádkové reality – ale možná jí vlastně z všudypřítomné války jenom hrabe – nabízí jak přesah zápletky, tak především neopakovatelná stvoření a čarovnou atmosféru.

Labyrint

Jak se zdá, receptem na netradiční fantasy je nezbytné využití labyrintu! Film Labyrint z roku 1986 má však přesto více kvalit než jenom zašmodrchané bludiště. Jenom málokdo totiž dokáže zvýšit filmu “WTF Faktor” tak, jako přítomnost Davida Bowieho. Slavný zpěvák si tu zahrál průvodce hlavní hrdinky Sáry, která je do magického světa teleportovaná z naší běžné reality. Na celém bizarním filmovém zážitku je pak zajímavé především to, že je za snímek opět zodpovědný Jim Henson (viz Temný krystal). Ten však tentokrát spolupracoval i s Georgem Lucasem. A na výsledku je to obrovsky znát.

Kyklop začíná v sobotu ve 23.30 na Prima MAX

Režie: Declan O'Brien Scénář: Frances Doel Kamera:Emil Topuzov Hudba:Tom Hiel Hrají:Eric Roberts, Frida Farrell, Velizar Binev, Raicho Vasilev, Dan Golden, Hristo Mitzkov, Mike Straub, Kevin Stapleton Rok výroby: 2008

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný