30. března 2021 06:00

O zatoulané princezně: Cirkusáci poškodili obecní majetek, herec zemřel tři měsíce po premiéře

Poslední snímek režijního matadora Antonína Kachlíka byl natočen v roce 1987 a představuje neotřelý mix kouzelné pohádky a cirkusového prostředí.

V pátek od 13:45 na Primě uvidíte pohádku podle předlohy Josefa Lady, která se natáčela v jižních Čechách. Filmovým sídlem královské rodiny se stal zámek Červená Lhota. Herci vzpomínali především na bojové podmínky, které během práce museli podstoupit.

Jiná doba

„Natáčení bylo dost náročné a únavné. Neměli jsme žádné pořádné zázemí. Převlékali jsme se po hospodách nebo na mezi. Ale ta krajina byla nádherná,“ vybavila si například Táňa Fischerová, která ztvárnila postavu královny.

„Tak to tehdy chodilo. Žádné vyhřívané šatny, karavany, kde by bylo možné o pauze složit hlavu, bohatý catering s jídlem, nic takového neexistovalo... K mání byla jedině káva, která se dala sehnat v pojízdném voze. Ale mělo to něco do sebe, lidé k sobě měli blíž, víc spolu mluvili,“ doplnil Jan Skopeček, který se rád zhostil postavy cirkusáka Šveňhy.

Cirkusové prostředí

„Prostředí manéže jsem miloval odmalička. Nevynechal jsem jedinou příležitost navštívit cirkus. Jako dítě jsem tam s maminkou chodíval každou neděli. A mimochodem moji manželku Věru (herečka Věra Tichánková – pozn. red.) jsem na první rande pozval právě na cirkusové představení,“ zavzpomínal herec.

Cirkusové prostředí v pohádce obstaral známý ansámbl Berousek, který postavil šapitó na louce poblíž bývalého JZD. Když přijížděl na místo, jedna z maringotek po cestě urazila okap na obecní budově. „Cirkusáci z toho měli zamotanou hlavu, ale dobře to dopadlo. Nikdo po nic žádnou škodu nechtěl zaplatit, přešlo se to s úsměvem. Místní byli rádi, že se u nich něco děje, že se u nich filmuje. Byl to pro ně svátek,“ přiblížil Jan Skopeček.

Specifická figura

Na place prý panovala příjemná atmosféra, jen jeden kolega se držel stranou: představitel čerta Haramáše, Ladislav Křiváček. „Vynikající herec, ale zároveň trochu podivín. Vyprávěla se o něm historka, že navštěvoval jednu vdanou paničku a zrovna když byl u ní, vrátil se její muž domů. Láďa se rychle nasoukal do skříně a vyčkával na pokyn, kdy bude moci utéci pryč. Manžel ale na stole uviděl dvě nedopité skleničky vína a uhodil na ženu, že tam někoho má. Ona samozřejmě zapírala: ‚Ne, nikdo tu není,‘ odvětila mu. V tom Křiváček vyskočil ze skříně, nafackoval jí a vykřikl směrem k ní: ‚Tak já jsem u tebe nikdo, ty mrcho?‘ Nevím, jestli se to skutečně stalo, ale docela by to na něj i sedělo,“ uvedl s úsměvem Skopeček. Křiváček zemřel tři měsíce po premiéře filmu, v pouhých osmačtyřiceti letech. Příčinou byl infarkt.

Pohádku O zatoulané princezně uvidíte v pátek od 13:45 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný