10. prosince 2020 14:00

Noc klavíristy: Lest na komunistické papaláše vyšla do puntíku. Co režisér s hercem vymysleli?

Klasická kriminálka, které u nás měly v 70. letech na růžích ustláno. V tomto případě se však v hlavní roli objevil režimem neoblíbený Václav Voska.

V sobotu od 16:55 na Primě uvidíte poctivou detektivku se skvělým obsazením a mistrnými hereckými výkony, která se právem řadí mezi klenoty české kinematografie. Do hlavní role si režisér Jindřich Polák navzdory nesouhlasu z nejvyšších míst prosadil Václava Vosku, který tehdy zrovna neměl na růžích ustláno.

V roce 1968 se totiž veřejně postavil proti okupaci sovětských vojsk, stal se poslancem České národní rady a zúčastnil se pohřbu Jana Palacha, čímž si následně vystavil stopku. Kvůli nesouhlasu s komunistickým režimem byl na několik let odsunut z výsluní, což těžce nesl. Režisér Polák však vymyslel lest, která dokonale vyšla.

Chytrý plán

„Voska byl velmi charismatický herec, v Noci klavíristy jsem ho měl od začátku vytipovaného pro ústřední roli. Samozřejmě jsem věděl, že je v nelibosti. Domluvil jsem se proto s Pepíkem Hlinomazem, že bude uveden na tuto postavu on, ale pár dní před natáčením ze zdravotních důvodů odmítne a jim nezbude nic jiného než akceptovat Vosku,“ prozradil během svého života Polák.

Herec mu byl za tak velkou příležitost vděčný. Po natáčení jako poděkování donesl lahev koňaku, kterou spolu vypili. U sklenky pak režisérovi navrhoval, že by mohli udělat pokračování. Chrlil své nápady, kam by se děj mohl dále ubírat. „Byl to velmi noblesní člověk, který byl vždycky zvyklý pracovat naplno. Ta pauza, kdy nemohl hrát a dabovat tak, jak by si přál, ho poznamenala a přišlo mi, že ten ztracený čas chtěl za každou cenu dohnat,“ dodal. Voska zemřel šest let po natáčení na infarkt. Bylo mu pouhých třiašedesát let.

Ode zdi ke zdi

Tehdy devětadvacetiletý Jan Kanyza byl rád za možnost pohybovat se ve skvělé herecké společnosti. „Nevím proč, ale na konci sedmdesátých let jsem byl obsazován buďto do rolí gaunerů, zločinců, nebo naopak policistů, vyšetřovatelů. Obojí jsem hrál velmi rád. Navíc vedle opravdových mistrů ve svém oboru, od kterých se mohl člověk mnohé naučit. Na to vzpomínám velmi rád,“ uvedl herec.

Kriminálku Noc klavíristy uvidíte v sobotu od 16:55 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný