18. února 2016 11:09
Gabriela Gabrielová

Neúnavný, odhodlaný, zoufalý Boj o patent. S happyendem

Boj o patent - upoutávka

Poctivě natočený a s vášní zahraný životopisný film o jednom americkém vynálezu a nečistých praktikách automobilového koncernu, který si myslel, že může beztrestně odepřít člověku zásluhy za jeho životní dílo. Dívejte se ve středu ve 20.15 a ve čtvrtek v 16.15 na Prima Max.

Boj o patent je jeden dlouhý boj. Boj za pravdu a uznání. Dvanáctiletý boj, který jeho hlavního aktéra, středoškolského profesora Roberta Kearna, stál kus života, spoustu nervů, přátel, zdraví a málem i manželství a rodinu. Vás ale potěší minimálně po stránce poselství. Že totiž spravedlnost není úplně slepá, a když se za ní člověk dostatečně dlouho a neúnavně honí, domůže se svého. Tedy alespoň v případě profesora Kearna z Detroitu.

Amerika, 60. léta dvacátého století. Lehce mrholí a jednooký Robert Kearns řídí svého Forda. A v tom ho napadne, jak moc příjemnější by bylo, kdyby se místo nepřetržitého pohybu mohly stěrače jeho auta zapnout jen každých pár vteřin – tedy pohybovat se zhruba stejnou frekvencí jako je mrkání oka. Ve sklepě svého domu sestrojí prototyp přístroje, který otestuje nejdříve doma v akvárku, následně si ho namontuje do auta a nechá si ho patentovat. Pak ho demonstruje zástupcům automobilky Ford, jejíž inženýři se ve stejné době marně pokoušejí o sestrojení podobného přístroje. Na první pohled je patrné, že zapůsobil. Je vyzván, aby připravil byznys plán a odhadl cenu, kterou by tyto vylepšené stěrače stály.

Univerzitní profesor a otec šesti dětí si tedy pronajme sklad, který zamýšlí proměnit v továrnu, připraví vše potřebné a prezentuje Fordu své dílo. A pak čeká. A čeká. A čeká. Když odpověď nepřichází a nikdo mu nezvedá telefony, vypraví se již značně frustrovaný na setkání prodejců Fordu, kde se shodou okolností prezentuje nový model Mustangu. Model, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové revoluční stěrače s přerušovaným pohybem...

Věděli jste, že...

  • Robert Kearns obdržel z Hollywoodu mnoho nabídek na zfilmování svého příběhu. Všechny ale vždycky odmítl, protože nevěřil, že by jeho story byla vypovězena správně. Nakonec si jeho důvěru získal až režisér Marc Abraham a to svým nadšením pro věc a také slibem, že se bude co nejvíce držet faktů. Kearnovi filmařům poskytli všechny dobové fotografie a rodinná videa a jeden z Robertových synů – vystudovaný právník – bděl nad zájmy rodiny po právní stránce. Kolem a kolem, celý proces od schválení natáčení po premiéru trval rovných devět let!
  • Na režisérův popud musel herecký představitel Kearna – Greg Kinnear – přibrat deset kilo. Svou původní vizáží totiž prý neodpovídal prototypu středoškolského učitele se šesti dětmi.
  • V dnešní době má stěrače, které vynalezl Robert Kearn, více než 150 milionů aut.

Gabriela Gabrielová

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný