30. července 2017 14:08
Gabriela Gabrielová

Nespoutaný Django vás přivrtá k obrazovce. Je vtipný, zábavný a výborně zahraný

Nezáleží na tom, jestli je vám dvacet nebo šedesát, jestli máte rádi Quentina Tarantina, ani na tom, jestli jste fanoušky „špagety“ westernu. Nespoutaný Django je silným zážitkem pro všechny filmové fajnšmekry. A pokud k nim patříte, Djanga rozhodně nepropásněte.

2 filmoví Oscaři, 65 dalších ocenění a 105 nominací, 8 a půl hvězdičky na IMDb, 88 % na ČSFD i Rotten Tomatoes a 59. místo v žebříčku 250 nejlepších filmů vůbec dle hodnocení fanoušků IMDb. Hlavní role otroka Djanga se s charismatem sobě vlastním ujal Jamie Foxx, krutého plantážníka si s gustem zahrál Leonardo Di Caprio a v roli klaďase, nájemného lovce kriminálníků, září oskarový Christoph Waltz. Jestli vás toto nepřesvědčí, pak už nevíme, co by mohlo.

Je fakt, že stopáž filmu se blíží ke třem hodinám (bez 15 minut), ale nebojte. Občasné rozvleklosti a monotónnosti Hanebných parchantů se tu Tarantino vyvaroval. Všech 165 minut napěchoval akcí, černým humorem, oslnivými záběry, vybroušenými dialogy a geniálními hereckými výkony, kam se podíváte. Shrnuto do několika slov: vtipné, krvavé, zábavné a výborně zahrané.

Děj se odehrává hluboko na americkém jihu před vypuknutím občanské války. Hlavní hrdina, otrok Django, je nejdříve koupen a posléze osvobozen nájemným lovcem kriminálníků doktorem Schultzem. Výměnou za to Django souhlasí, že doktorovi pomůže s „lovem“ zlosynů, za jejichž dopadení stát vyhlásil odměnu. Schultz Djanga postupně zaučuje do svého umění a společně se vydávají na misi za osvobození Djangovy ženy z rukou bohatého plantážníka.

Film Nespoutaný Django si nenechte si ujít v sobotu ve 20.00 na Prima MAX!

Věděli jste, že...

  • Snímek byl nominován celkem na 5 Oscarů, ale nakonec si odnesl „pouhé“ dva, a to za nejlepší původní scénář pro Quentina Tarantina a nejlepší výkon ve vedlejší mužské roli pro Christopha Waltze (Hans Landa z Hanebných parchantů nebo Chudnofsky ze Zeleného sršně). Pro Tarantina to byla teprve druhá slavná soška, první získal v roce 1995 za scénář ke svému kultovnímu snímku Pulp Fiction. Stejně tak Christoph Waltz už jednou předtím Oskara držel v ruce. Získal ho opět za nejlepší výkon ve vedlejší mužské roli v Tarantinově filmu z roku 2010 Hanební parchanti.
  • Co se zisků a tržeb týče, řadí se Django k nejúspěšnějším snímkům vůbec. Svým tvůrcům vydělal 425 milionů dolarů! Rozpočet měl „pouhých“ 100 milionů.
  • Ve scéně, kdy plantážník Candie bouchne rukou do stolu, si Leonardo Di Caprio rozřízl spodek dlaně o sklo z rozbité sklenice. Nedal na sobě ale nic znát, pokračoval ve scéně a dokonce zaimprovizoval a rozmázl krev po obličeji Djangovy manželky (Kerry Waschington). Po dokončení záběru propukli všichni přítomní v ovace a tato scéna je opravdu ta, která se nakonec ve filmu použila.
  • Kůň, na kterém Jamie Foxx ve filmu jezdí, je jeho vlastní. Jmenuje se Tony a Jamie ho dostal čtyři roky před natáčením jako dárek k narozeninám.

Režie: Quentin Tarantino Scénář: Quentin Tarantino Kamera: Robert Richardson Hrají: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, Dana Gourrier, Nichole Galicia

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný