18. července 2017 10:00
Gabriela Gabrielová

Nepropásněte miliardový megahit Transformers: Zánik

Transformers: Zánik - upoutávka

Nebudeme chodit kolem horké kaše: ze všech čtyř filmů o robotech, co se mění na auta, je tenhle nejpovedenější. Uvidíte ho v sobotu na Prima MAX!

Hned na začátek varování: Pokud posuzujete filmy podle hloubky charakterů, propracovanosti postav a špičkově promyšleného scénáře, tenhle film není pro vás. Ale kdo má rád výbuchy, zběsilou akci a parádní choreografii soubojů i automobilových honiček, ten se dvě a tři čtvrtě hodiny od plátna neodtrhne. Jo, a tu část mozku, která ráda řeší logické problémy, raději vypněte…

Ano, ten film je dlouhý. Skoro tři hodiny ale utečou jako motorový olej, režisér Michal Bay vás nenechá vydechnout ani na sekundu. A docela překvapivě, přestože je to v podstatě úplně to samé co už třikrát předtím, to dokonale funguje.

Čím to? Filmu hodně pomohlo, že se rozloučil, snad už definitivně s vyčpělým Shiou LaBeufem, který sérii již neměl co nabídnout. Nahradil ho v roli lehce šíleného vynálezce a zoufalého tatíka sexy Nicoly Peltz Mark Wahlber. A je vidět, že ho dělání blbostí s roboty hodně bavilo – dokonce předvádí i něco, jako je vývoj postavy. Z lidských herců ale krade všem prostor geniální Stanley Tucci jako mix Steva Jobse a klauna Krustyho. Zbytek herců moc si moc zmínek nezaslouží, objevují se spíš příležitostně a hlavně jako pohyblivé křoví k hlavním hrdinům – Transformerům.

Bay se tentokrát dokázal poučit z chyb minulých dílů: počet hodných Autobotů výrazně zmenšil a taky všem dal zapamatovatelnou podobu i povahu. Máme tady tak „vousatého“ experta na těžké zbraně, trošku zbabělého pistolníka, bohužel lehce upozaděného robotického samuraje a samozřejmě nemůže chybět ani žlutý Bumblebee.

Díky tomu je poprvé v sérii ve všudypřítomných přestřelkách jasné, kdo proti komu bojuje. A pak samozřejmě hlavní eso filmu – obří dinosauří Transformers. Jsou i v traileru, tak snad nic neprozrazujeme…

Akční scény jsou velkolepé, ale přitom docela přehledné, výprava úžasná - především závěrečná scéna v Hongkongu a jeho okolí patří možná k tomu nejlepšímu, co Bay kdy režijně vytvořil. Protože herci už mají podepsané smlouvy i na další dva díly, je tentokrát konec hodně otevřený a naznačuje, že v dalším díle se budou nakopávat ocelová zadky ještě majestátněji než v „Zániku“.

Viděli jsme verzi v IMAXu, anglickou s českými titulky. 3D prostor (ale hlavně zvuk) filmu výrazně prospěly, 3D tentokrát klape na jedničku. Především proto, že Michael Bay točil na IMAX 3D digitální kameru a film tedy nebyl jen dodatečně o třidéčko vylepšen.

O čem to vlastně je?

Automechanik Cade Yager (Walhberg) se snaží uživit sebe a svou dospívající dceru Tessu (Nicola Peltz) opravováním hodně nepojízdných vraků. Zoufale se mu nedaří, ale jen do doby, než se z jednoho roztřískaného náklaďáku vyklube Transformer a zrovna ten nejdůležitější – Optimus Prime. Cade z toho jen těžko může mít radost, protože Amerika se ještě úplně nevzpamatovala ze souboje „hodných“ Autobotů se „zlými“ Deceptikony, který na konci třetího dílu zlikvidoval půlku Chicaga.

Čtyři roky poté jsou všichni zástupci téhle mimozemské rasy na indexu a elitní vědecké mozky se snaží vytvořit pozemské Transformery, kteří by účinněji čelili podobným hrozbám. Z minulosti ale víme, že cesta do pekel bývá dlážděná dobrými úmysly, a jinak tomu nebude ani v tomto případě. To však Cadea příliš netrápí. Zatím. Jako nový lidský parťák toho nejslavnějšího z Transformerů se ocitl nejen v hledáčku americké vlády, ale pronásledují ho i Optimovi krajané. Do toho všeho se jeho dcera zamilovala, s čímž jako otec rozhodně nemůže souhlasit.

Malé spoilery, tak dál už nečtěte, jestli se bojíte:

  • ve filmu se dozvíte, kdo vyhladil před 65 miliony lety na Zemi dinosaury. Ano, hádáte správně, kdo to tak mohl být...
  • v tomhle díle přibude spousta nových druhů Transformerů: několik typů vyrobených lidmi (fakt!), další druh určený k lovu Autobotů i Deceptikonů a samozřejmě obrovské Dinoboty.
  • konečně uvidíte záhadné stvořitele Transformers

Režie: Michael Bay Scénář: Ehren Kruger Kamera: Amir M. Mokri Hudba: Steve Jablonsky Hrají: Mark Wahlberg, Jack Reynor, Nicola Peltz, Stanley Tucci, Kelsey Grammer, Sophia Myles, Bingbing Li, T.J. Miller, Peter Cullen, Titus Welliver, Victoria Summer, Heather Danner, Cleo King, Michael Wong, Ray Lui, Ken Watanabe,

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný