2. září 2019 02:38
redakce Prima Living

Nejslavnější Robin Hood: Král zbojníků

Americký velkofilm na známé a vděčné téma s hvězdným obsazením. V roli klaďasů se představí Kevin Costner a Morgan Freeman, romantický song k filmu nazpíval Bryan Adams. Na nejlepší zpracování sherwoodského zbojníka (alespoň co se diváckého úspěchu týče) se podívejte v sobotu ve 20.00 na Prima MAX.

Středověká legenda o šlechtickém (a šlechetném) zbojníkovi z Sherwoodského lesa je velmi vděčným filmovým námětem. Odhaduje se zhruba 20 filmových verzí a 3 televizní seriály a není proto zas tak s podivem, že v roce 1991 se v kinech sešli Robinové hned dva. Tato adaptace s dovětkem Král zbojníků s Kevinem Costnerem se na světlo světa sice dostala o pár měsíců později než Robin Hood s Umou Thurman, nicméně její hvězdné obsazení a velikost rozpočtu snímek předurčila k jednoznačnému vítězství.

Příběh asi známe všichni. Co stojí za zmínku, je novinka v podobě vzdělaného Robinova průvodce, Maura Azima (Morgan Freeman), který spolu s anglickým šlechticem uprchne ze zajetí v Jeruzalémě a doprovází ho až k anglickým břehům a posléze i do Sherwoodského lesa. Navíc je tu taky děsivá rádkyně psychopatického nottinghamského šerifa, čarodějnice Mortianna.

Připravte se na nádherné exteriéry, nejnovější technické efekty (na rok 1991), pohádkové kostýmy a výbornou hudbu. Kevin Costner jako by v životě nedělal nic jiného, než uháněl na koni, oháněl se mečem a bránil zájmy slabších. Slušný výkon podává i Morgan Freeman a Alan Rickman, nottinghamský šerif (profesor Severus Snape z Harryho Pottera například), je jako největší záporňák skutečně ďábelský. K tomu si přidejte skvělý soundtrack v čele s písní Everything I Do I Do It For You od Bryana Adamse a máte výstavní hollywoodský biják.

Možná jste o filmu Robin Hood: Král zbojníků netušili, že...

  • Komerční úspěch snímku je neodiskutovatený. S rozpočtem 48 milionů dolarů dosáhl celosvětových tržeb v hodnotě 390 milionů dolarů.
  • Dvakrát Alan Rickman odmítl roli nottinghamského šerifa. Když mu slíbeno, že se jí může chopit v podstatě, jak uzná za vhodné, konečně na nabídku kývl.

Režie: Kevin Reynolds Scénář: Pen Densham, John Watson Kamera: Douglas Milsome Hudba: Michael Kamen Hrají: Kevin Costner, Morgan Freeman, Mary Elizabeth Mastrantonio, Christian Slater, Alan Rickman, Geraldine McEwan, Michael McShane, Brian Blessed, Michael Wincott Rok uvedení: 1991

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný